„Strážny anjel“ Jána Pavla II. prehovára

„Strážny anjel“ Jána Pavla II. prehovára
Angelo Gugel bol majordómom Jána Pavla II. počas celého jeho pontifikátu. Po prvýkrát poskytol rozhovor, a to talianskemu denníku Corriere della Sera. Pokorný muž rozprával o svojej službe svätému pápežovi, ktorú zdobili ako anekdoty, tak aj zázraky.

Ako sa človek stane pápežovým majordómom? Angelo Gugel odpovedá, že tak trocha náhodou. Jeho rodina poznala benátskeho patriarchu kardinála Albina Lucianiho, sám bol členom vatikánskej polície a tak cez konkláve, ktoré sa konalo v auguste 1978, prijal miesto šoféra vyššieho preláta. Dvere Sixtínskej kaplnky sa zatvorili a on odišiel. O niekoľko dní však z Vatikánu dostal povolanie, aby sa dostavil k novému pápežovi. „V čiernom obleku,“ spresňuje.

Vskutku, Angelo Gugel sprevádzal Jána Pavla I. počas tridsiatich troch dní pontifikátu. Preto môže uvážene vyvrátiť všetky polemiky a teórie o jeho chvíľkovom pontifikáte. Pápež sa podľa Angela necítil dobre už večer a racionálne možno skonštatovať, že s jeho úmrtím to nebolo zložité, dostal infarkt myokardu.

Vedľa pápeža Jána Pavla II. strávi dlhší čas. Po zvolení poľského kardinála ho predstavujú v pápežských komnatách. „Všade samí Poliaci, bol som medzi nimi jediný Talian,“ preriekne sa. Vďaka tomu si udržal miesto. Pápež totiž potreboval dôverníka, ktorý by mu pomohol s talianskou spevavou výslovnosťou.

„Nebojte sa! Otvorte dvere Kristovi, otvorte mu ich dokorán!“ prednesie Ján Pavol II. počas svojej intronizačnej svätej omše. Tento výrok sa stane slávnym. Sčasti aj vďaka Angelovi, ktorý dlho pomáhal Svätému Otcovi z východu, aby zvládol výslovnosť. „Ak niektoré slová nevyslovím dobre, spolovice to bude Angelova vina,“ žartoval Ján Pavol II. o niekoľko dní nato, keď mali u neho audienciu Angelovi bývalí kolegovia.

Reflex bývalého policajta

Angelo Gugel je vo funkcii pápežského majordóma takmer vždy po boku pontifika. Aj on je jedným z tých, ktorých vidia všetci, no sú natoľko diskrétni, že nikomu neutkvejú v mysli. Je tam aj 13. mája 1980, v papamobile sedí pred Jánom Pavlom II., keď obchádzajú Námestie svätého Petra, ktoré je plné návštevníkov.

Pápež náhle padá. Angelo si v sekunde všimol, že pápežovou sutanou v oblasti srdca prešla guľka, ale krv nebolo vidno. Bývalý policajt hneď pochopil vážnosť situácie a v štvrtine okruhu berie pontifika do nemocnice. Angelovo meno nikdy nebolo výstižnejšie ako teraz, pre pápeža sa stal skutočným „strážnym anjelom“.

Pápežova modlitba

Ak je majordóm pápežov dôverník, platí to aj naopak. Písal sa rok 1980, keď Angelova manželka otehotnela. No nevyzeralo to dobre. Lekári predpokladali, že dieťa sa nenarodí živé. Ján Pavol II. bol tichým svedkom tejto tichej rodinnej drámy a jedného rána sa pred svojím majordómom preriekol, že odslúžil za jeho ženu svätú omšu.

O niekoľko dní sa im malo narodiť bábätko a stal sa zázrak. Lekári boli udivení: „Niekto sa musel veľa modliť!“ Manželia vedeli, kto sa za tým skrýval. Dieťatko preto pomenovali Carla Luciana Maria. Je to ženská verzia mena Jána Pavla II., jeho predchodcu a Svätej Panny.

Ján Pavol II. na ich dievčinku nikdy nezabudol. 2. apríla 2005, v deň, keď pápež umiera, sa s ním prišiel rozlúčiť majordóm spolu s rodinou. Keď Ján Pavol II. uvidel Carlu Lucianu, rozžiarili sa mu oči. Spoznal tú, za ktorú sa tak veľmi modlil. O dvadsiatej prvej hodine a tridsiatej siedmej minúte tohto dňa ostal apoštolský stolec prázdny.

Šalát s parmezánom

Niekoľko mesiacov po smrti Jána Pavla II. Angelo slúžil pápežovi Benediktovi XVI., skôr ako odišiel na zaslúžený dôchodok. Jeho nasledovník sa však stal hlavnou postavou vo vatikánskom škandále, keď médiám poskytol tajné dokumenty.

Angelo Gugel v rozhovore pre časopis La Stampa potvrdil chýry, čo sa šírili o poľskom pápežovi: „Áno, Ján Pavol II. si dával do šalátu priveľa parmezánu.“ No nežné srdcia Talianov dokázali pápežovi, ktorý viac než dvadsaťšesť rokov udával harmonický rytmus ich životom, odpustiť tento prehrešok voči ich citlivej kuchyni.

Autor: Xavier Le Normand

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00