Stresujete pred Vianocami?

Stresujete pred Vianocami?
Pán jej odpovedal: „Marta, Marta, staráš sa a znepokojuješ pre mnohé veci, a potrebné je len jedno. Mária si vybrala lepší podiel, ktorý sa jej neodníme.“ (Lk 10,41-42)

Autor: Jennifer Heeren

Ak si nedávame pozor, môžeme sa aj my v tomto predvianočnom čase správať ako Marta. Strachujeme sa o všetko, čo treba zariadiť: „Nájdem pre každého perfektný darček? Mám všetko, čo mi treba na ten nový recept? Je dom dostatočne uprataný? Dokážem kvôli šatám na tak významnú udalosť zhodiť tých 10 kíl? A vôbec, odkiaľ na to všetko zoženiem peniaze?“

December je plný extra problémov, ktorými sa zaoberáme. Najkrajší čas v roku sa takto môže stať aj tým najstresujúcejším. Z preplneného programu sme unavení. Nákupy nám vyprázdnia peňaženku či zvýšia dlh na účte. Kvôli prebytočnému množstvu sladkostí a čokolády priberieme nejaké to kilo naviac. A z obáv o toto všetko sme úplne vyčerpaní.

Presne ako Marta, môžeme sa znepokojovať kvôli detailom a maličkostiam. Počas roka sa ich vyskytne mnoho, ale zdá sa, akoby ich v decembri ešte pribudlo.

Predstavte si, ako sa váš rozvrh počas decembra pozmení. Zhon vás ale môže začať otravovať a zahltiť pomerne rýchlo.

Možno by sme tento rok ducha Vianoc pocítili intenzívnejšie, keby sme sa zastavili a pouvažovali. Môj dom nemusí byť perfektne vyzdobený. Môžem si dať sladké, ale nemusím zjesť hneď všetko (aj keď sa to jednoduchšie povie, ako vykoná). Môžem kúpiť aj menšie a lacnejšie darčeky, ktoré budú niečo naozaj znamenať, než zbytočne kupovať najnovšie a najväčšie, len aby očarili. Dokonca, môžem stráviť čas s priateľmi a rodinou a venovať im dar priateľstva, než minúť peniaze, ktoré mi i tak chýbajú.

Je to jedlo, nákupy, a peniaze, ktoré robia Vianoce výnimočnými? Alebo je v tom niečo viac? Je to láska a starostlivosť, ktorých akoby bolo v decembri hojnejšie, ktoré robia Vianoce výnimočnými? To druhé je určite dôležitejšie než to prvé, ale je ešte stále niečo viac?

Áno, skrýva v tom niečo viac. To najpodstatnejšie zo všetkého, narodenie Ježiša, by sme mali čítať v evanjeliu podľa Lukáša a uchovávať v srdci nielen v decembri, ale počas celého roka. Čím viac ho v sebe budeme živiť, tým budeme vďačnejší a „predvianočné problémy“ sa budú stávať stále nepodstatnejšími. Chválospev „Obráť svoju tvár k Ježišovi“ od Heleny Lemmelovej hovorí presne o tom:

 

Obráť svoju tvár k Ježišovi,

pozri sa do jeho nádhernej tváre,

a svetské veci stratia svoj lesk

vo svetle Jeho slávy a milosti.

 

Boh poslal svojho jednorodeného Syna na svet. Prišiel, aby ho požehnal. Žil dobrý život a ukázal nám, ako ho máme žiť aj my. A obetoval sa, aby spravodlivosť zvíťazila, a hriech tak mohol byť odpustený.

O toto sa treba zaujímať. Uprime teda svoj pohľad na dieťa v jasliach, na to, čo Vianoce skutočne znamenajú. A ponorme sa do pokoja, ktorý nám prinášajú.

Bude sa každému okolo teba páčiť tento znovu objavený prístup k Vianociam? Myslím si, že väčšina s ním bude súhlasiť, pretože v tomto uponáhľanom svete každý hľadá trocha oddychu a pokoja. Ale… možno sa nájdu aj takí, ktorým sa pozdávať nebude. Pravdepodobne majú strach alebo sú znepokojení a závidia ti tvoj vnútorný pokoj. Daj si pohár horúceho jablčného muštu, vdýchni jeho upokojujúcu arómu a spomeň si, koho vlastne chceš potešiť – Boha či ľudí? Veď ak sa najprv budeme snažiť potešiť Pána, ľudia napokon budú požehnaní.

Zdroj: crosswalk.com

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+