Stretnutia slobodných 25+: Nie sme katolícka zoznamka

Stretnutia slobodných 25+: Nie sme katolícka zoznamka
Nejednému Košičanovi zasvieti v hlave zelené svetielko, keď sa povie Dominikánske námestie. Trhovisko, kostol, dlhé rady na spoveď, Veritas. A práve Dominikánske kultúrne centrum Veritas je miesto, kde sa už vyše roka pravidelne stretávajú slobodní 25+.

S dominikánom Vavrincom R. Mitrom OP sa stretávam v príjemnom kaviarenskom prostredí. Veritas na Dominikánskom námestí v Košiciach poznám už viac rokov, hoci z detstva mi utkvela v pamäti najmä kinosála a filmové festivaly. Ba čo viac, viem, že prvý dokument, ktorý ma inšpiroval k filmárskej práci, som videla práve tu. Dnes je kinosála prerobená a častejšie ako na premietanie slúži na prednášky, divadelné predstavenia či rôzne workshopy. „Podarilo sa nám nadviazať aj spoluprácu s košickým konzervatóriom, prišli sem zahrať niekoľko hier a koncertov a rozbiehame s nimi kultúrny cyklus Okná,“ upresňuje brat Vavrinec.

 

Stretnutia slobodných 25+: Nie sme katolícka zoznamka
Brat Vavrinec OP vedie stretnutia slobodných približne jeden rok. Okrem organizačnej stránky má na starosti biblické večery.

 

 

ŠPECIFICKÁ SKUPINA SLOBODNÝCH

Nestretávame sa však z dôvodu sledovania filmov alebo umenia. Od januára 2018 totiž práve v týchto priestoroch prebiehajú stretnutia slobodných 25+, ktoré Vavro organizačne zastrešuje. „Najprv som mal Dominikánske kultúrne centrum (DKC) Veritas na starosti sám, nedávno sa ku mne pridal brat Bohuš. On bude riešiť kultúrnu časť, ja budem mať na starosti skôr organizačné veci.“ Vraciame sa však k pôvodnej téme. „Stretnutia slobodných 25+ vnímam aj ako pastoračné pole našej dominikánskej komunity tu v Košiciach. Predo mnou ich viedol brat Kristián, potom to na chvíľu upadlo a od minulého roka sa nám darí fungovať na pravidelnej báze.

Stretávame sa každý prvý a tretí štvrtok v mesiaci vždy o pol siedmej večer.“ Ako však vôbec vznikla myšlienka stretnutí slobodných? „Toto je taká špecifická skupina. Keď sú mladí ľudia na vysokej škole, navštevujú univerzitné pastoračné centrá. Potom si niektorí z nich založia rodiny a stretká zamenia za manželské alebo rodinné. Ale keď zostanú slobodní, sú pracujúci, po škole, nie vždy sa hodí, aby chodili do univerzitných centier alebo na rodinné stretká. Pozorovali sme takúto priam hmatateľnú potrebu mávať pravidelné stretnutia slobodných a chceli sme pre nich vytvoriť priestor tu vo Veritase.

Chvíľu sme hľadali nejaký funkčný model. Jedno stretnutie za mesiac bolo málo, štyri príliš veľa. A dve sú taký priemer,“ dodáva Vavro. Stabilný počet účastníkov je okolo päťdesiat. „Nie, neklesáme. Skôr naopak, slobodných akoby pribúdalo, alebo sa možno len viac osmeľujú a prichádzajú postupne. Je to možno aj tým, že slobodní sa akoby nevedeli len tak stretnúť a komunikovať medzi sebou.“ Pýtam sa, prečo je to tak – prečo slobodných po dvadsaťpäťke pribúda. „Neviem, no na základe svojich pozorovaní si myslím, že ľudia sa boja urobiť záväzok. Chýba im odvaha urobiť rozhodnutie, ktoré bude mať nejaký následok až do konca života.“

 

Stretnutia slobodných 25+: Nie sme katolícka zoznamka
V príjemnej kaviarni pracuje aj hluchonemý barman. Z kaviarne by onedlho mohla byť chránená dielňa.

 

 

KVÍZY SÚ VEĽMI OBĽÚBENÉ

Ako však také stretnutie slobodných prebieha? „Mám veľmi rád Sväté písmo, tak sme zaviedli biblické štvrtky – to sú tie prvé v mesiaci,“ vysvetľuje brat Vavrinec. „Ľudia prídu, ja si pripravím nejakú krátku prednášku, máme rozpracované Evanjelium podľa Jána, a potom je priestor na debatu a spoločný neformálny čas v priestoroch kaviarne.

Zároveň ponúkame aj duchovný program – u nás v dominikánskom kostole je možnosť adorácie a sviatosti zmierenia.“ Tretí štvrtok v mesiaci je venovaný skôr zábave. „Pozývame si zaujímavých hostí na prednášky, boli tu už aj rôzne ochutnávky, tanečné večery, opekačky, spoločenské hry či predvianočná kapustnica. Veľmi populárne sú aj kvízy,“ dodáva. Mohlo by sa zdať, že programovo sú tieto stretnutia lákavejšie pre veriacich, no stretáva sa tu naozaj pestrá zmes. „Chodieva sem určite viac žien, no postupne sa osmeľujú aj muži. Napríklad ja som pozval aj svojho neveriaceho kamaráta. Chodí sem rád, ak nechce byť na prednáške, počká na nás v kaviarni a pridá sa neskôr na tú neformálnejšiu časť. Takže – sme otvorení všetkým. Môže sem prísť hocikto, netreba sa prihlásiť. Máme založenú facebookovú skupinu Veritas 25+, tam sa môžu záujemcovia pridať a dostávať najnovšie informácie.

Podotýkam ale, že nie sme kresťanská zoznamka. Ak sa tu dvaja nájdu, tak to je len dobre, no nie je to náš primárny cieľ,“ udáva veci na pravú mieru brat Vavrinec. Slobodní – to však neznamená len nezadaní. Môžu to byť pokojne ľudia v dlhotrvajúcich vzťahoch, ktorí nevedia urobiť ten podstatný krok – či sa rozísť, alebo sa posunúť ďalej. „Možno treba prestať byť pasívny, uchopiť život do vlastných rúk. Nenechať sa len unášať, ale napnúť plachty, chytiť vietor a byť rozhodný,“ zamýšľa sa Vavro. „Neviem, možno je to aj moja generácia.

Mám tridsaťdva rokov a veľa z mojich priateľov je ešte slobodných.“ Jedna vec je to, čo ponúkajú dominikáni slobodným. Čo ale môžu slobodní a zvlášť takéto stretnutia ponúknuť dominikánovi? „Ja sám tu získavam nové kamarátstva a vedomie, že mám za stretnutia zodpovednosť. Ľudia odo mňa niečo očakávajú, musím si veci dobre pripraviť a pristupovať k tomu seriózne. No pre mňa majú asi najväčšiu hodnotu práve tie samotné stretnutia s ľuďmi.“

 

Stretnutia slobodných 25+: Nie sme katolícka zoznamka
V divadelnej sále Veritasu bolo kedysi kino, dnes slúži najmä na prednášky a kultúrne podujatia.

 

CHCELI BY SME PÔSOBIŤ AKO CHRÁNENÁ DIELŇA

V priestoroch Veritasu sa nachádza aj kaviareň. Pochutiť si v nej môžete na kvalitnej káve, koláčikoch, ale aj špeciálnej benediktínskej šťave alebo výbere pív. A do toho vás ešte obslúži aj usmievavý barman, ktorý síce nepočuje a rozpráva len posunkovou rečou, no s pomocou kolegyne by tu raz mohol pracovať v chránenej dielni.

„Sme v štádiu doťahovania posledných papierov, veríme, že sa nám to podarí a budeme môcť zamestnať aj viac ľudí.“ Príjemné prostredie je vhodné napríklad pre rodiny s deťmi – veľký detský kútik, dostatočne blízko centra a príjemný ústretový personál. Ak by ste sa chceli občerstviť po nedeľnej svätej omši, od ôsmej je tu pre vás dominikánske agapé. No nájdete tu aj súkromie na kvalitný rozhovor či priestor na oddych a čítanie dobrej literatúry. Ak ste priaznivcom výtvarného umenia, poteší vás nová výstava obrazov v obnovených priestoroch.

Kaviareň funguje aj počas stretnutí 25+, práve vtedy je o jej služby najväčší záujem. Celkové priestory Veritasu však možno využiť aj na organizáciu rôznych podujatí. „Vieme zabezpečiť sálu, projektor, plátno, catering – treba sa len dohodnúť. Kto by chcel vedieť viac, nech sa určite informuje na našej webovej stránke dominikani.sk,“ ukončuje brat Vavrinec.

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00