TOP

Kedysi narkoman, dnes slúži Bohu

Ľubor Skladaný (41) sa v mladosti dostal do kontaktu s drogami. Stal sa od nich závislý a prešiel ťažkou životnou etapou. Dnes však svedčí, ako bol Božou mocou z toho uzdravený. V resocializačnom centre Teen Challenge pomáha iným závislým a pôsobí ako pastor zboru Apoštolskej cirkvi v Galante.
Bol som bezcitný egoista

Narodil som sa v Bratislave. Moji rodičia sa rozviedli, keď som mal desať rokov. Bol som z toho veľmi sklamaný. Keď som prišiel do puberty, začal som s kamarátmi popíjať alkohol. Hľadal som únik z emocionálnej bolesti a rebeloval som. Chýbal mi otec, jeho uistenie a bezpečie.

Keď som mal pätnásť rokov, kamarát z partie mi na diskotéke ponúkol marihuanu. Mal som strach ju skúsiť, ale keďže to skúsili aj ďalší kamaráti, tak som si dal tiež. O niekoľko mesiacov neskôr mi môj najlepší kamarát z detstva ponúkol heroín.

Pocit z drogy sa mi tak zapáčil, že som ho chcel skúsiť znova. Cítil som sa akoby bez starostí. Začal som ho užívať čoraz častejšie. Vtedy som si nepripúšťal, žeby som sa mohol stať od neho závislý. Po niekoľkých mesiacoch som ho už užíval každý deň.

Keď som ho nemal, začali abstinenčné príznaky. Bol som zúfalý, mal som strach, nič ma nebavilo, bolelo ma celé telo. Rozmýšľal som len nad tým, kde zoženiem peniaze na ďalšiu dávku heroínu. Doma som kradol peniaze, rozpredal všetky svoje cenné veci, klamal svoje okolie, chodil poza školu a túlal sa mestom po nociach. V škole sa mi zhoršil prospech. Stal sa zo mňa bezcitný egoista. Často som sa hádal s mamou a prestal som si rozumieť so sestrami. Bol som ochotný urobiť čokoľvek, len aby som sa dostal k ďalšej dávke.

 

 

Bez zmyslu života

Začal som užívať s heroínom aj rôzne lieky ako hypnotiká, opiáty, analgetiká a tiež amfetamíny – pervitín. Vtedy som už nedokázal viac klamať a priznal som sa rodičom, že som závislý od tvrdých drog. Sľuboval som, že s tým skončím. Ale boli to len sebaklamy, v skutočnosti som drogy príliš miloval. Pod tlakom rodiny som išiel na liečenie, ale po šiestich mesiacoch abstinencie som mal recidívu a opäť som sa vrátil k drogám.

Po tomto pokuse som bol ešte na niekoľkých liečeniach. Tam som dokázal abstinovať, ale keď som sa vrátil domov, vždy som do toho opäť spadol. Už som aj chcel so všetkým skončiť, ale nemal som na to silu a vôľu. Po piatich rokoch závislosti od drog som bol úplná troska bez zmyslu života. Niekoľkokrát som sa predávkoval a raz som skončil na ARO. Už som sa zmieril s tým, že budem do smrti narkoman.

 

Bol to zázrak

V tom čase som mal priateľku, ktorá bola tiež závislá od tvrdých drog.

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre