TOP

Svetlo sveta svieti aj vo väzenských celách

Na Vianoce sme väčšinou všetci doma s rodinou. Čo však tí, ktorí k rodinám ísť nemôžu, lebo si odpykávajú za mrežami svoj trest? Ako oni slávia Vianoce? Pýtame sa lektora Ordinariátu OS a OZ SR Mgr. Michala Libanta (40), ktorý vo väznici v Leopoldove pracuje už devätnásť rokov. Aj keď je aktuálne na rodičovskej dovolenke, veľmi dobre vie, ako to prebieha všeobecne i konkrétne vo väzenskom modlitbovom spoločenstve Dismas.
Výzdoba aj koláče z bufetu

Predvianočný čas je podľa Michala Libanta vo väzniciach zväčša veľmi uponáhľaný, lebo odsúdení sa chcú stretávať s príbuznými a známymi formou návštev. Odsúdení si dokonca šetria peniaze na účte, aby si mohli kúpiť nejaké potešenie na Vianoce, čo spôsobuje nápor na bufet a zabezpečenie týchto aktivít. „Každá takáto aktivita, napríklad nákupy, návštevy aj duchovné aktivity sa musia vykonávať so zabezpečením primeraného počtu príslušníkov, aby sa predchádzalo mimoriadnym situáciám. K nim patrí aj obdobie Vianoc.

Odsúdení sú totiž ďaleko od svojich rodín a niektorí aj na dlhší čas (pätnásť či dvadsať rokov). Príbuzní vonku žijú mnohokrát v dlhoch a hanbe pre činy, ktoré odsúdený zanechal. Napríklad deti museli ísť do detského domova, rodina následkom jeho dlhov nemá kde bývať, manželky sa s nimi rozvádzajú, vzťahy sú rozbité, je množstvo neodpustenia… a to zväčša dolieha na ich zlý psychický stav práve v tomto krásnom Vianočnom období.“

 

Ako to vo väzení vyzerá na Štedrý deň? „Odsúdení dostávajú

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Vytvoriť účet a objednať predplatnéUž mám účet, prihlásiť

Komentáre