Svokra roka

Svokra roka
Hrôzostrašné príbehy o svokrách, ktoré nastávajúcim nevestám objednali svadobné šaty podľa svojho vkusu či sa rozhodli bývať „s mladými“ napriek ich vôli – určite ste niektorý počuli na vlastné uši (prikývnite opatrne, možno za vami práve stojí tá vaša).

Ale nie, nežartujme o svokrách, veď ide o matky našich manželov. Akokoľvek neuveriteľne to znie, sú to práve tie ženy, ktoré pred pár desiatkami rokov s radostným rumencom v tvári oznamovali okoliu, že pod srdcom nosia dieťa – TO dieťa, z ktorého vyrástol náš princ na bielom koni (uvažujem, či zámeno „náš“ nie je v tomto kontexte trochu priodvážne).

Svokra verzus nevesta – vari sa už len dá vymyslieť dáka nová zápletka? Všetky predsa vieme, že matky a synovia sú nerozlučiteľné dvojice, ktoré nejaká prišelkyňa v bielom závoji nemá šancu rozdeliť. Otázka znie – je úlohou nevesty rozdeliť svokru so synom? Odpoveď znie – nie je (tak sa pekne upokojme, dobre?).

Ja mám svokrovcov ako z rozprávky – sú milí, obetaví, rešpektujú naše pravidlá pri výchove detí a často nás pozývajú na obed. Nemôžem sa sťažovať, varia výborne (a dávajú aj dupľu!).

Skôr mi v hlave vŕta iná vec – akou svokrou budem ja? Nemám syna, čiže táto fixácia na myšlienku „jedinej ženy v jeho živote“ je mimo hry (a nacvičovať si žiarlivostné scény je zbytočná strata času). Namiesto šarvanca s rozbitými kolenami a sopľom na rukáve nám náš milý prezieravý Boh nadelil tri dcéry. Najmladšia chvíľu uvažovala, že sa vydávať nechce a radšej by v dospelosti bývala v lese na strome, tak ak by sa jej tento plán podarilo zrealizovať, budem svokrou len dvom mladým mužom s výborným vkusom. Ak nie, pripojí sa k našej rodine aj tretí – som otvorená i tejto možnosti (taniere! Potrebujeme viac tanierov!). Nie je úplne vylúčený i scenár s povolaním do zasväteného života či iná bohumilá životná cesta (a pošli mi z tých misií aspoň pohľadnicu!).

Počujte, akú náplň práce má vlastne taká svokra? Byť oporou mladej rodine? Chachá, na tom som ako stvorená! Energia, ktorou srším, mi hravo pomôže s opaterou bábätiek, umývaním riadu či polievaním izbových rastlín v čase dovoleniek. Navarím, umyjem okná, postrážim psíka, upečiem koláč, prispejem na vianočné darčeky, všetko bude!

Cítim radosť – v tomto ohľade budem skutočným pokladom. Každý z mojich zaťov bude o mne v práci rozprávať ako o svokre roka a s chuťou desiatovať makovník či orechovník, ktorý som pre mladú rodinu s láskou pripravila deň vopred. Deti k nám vezmem kedykoľvek, keď si mladí budú chcieť vyraziť do kina či reštaurácie. Napíšem s nimi úlohy, pomodlím sa svätý ruženec, prečítame si haldu kníh, ktoré čítali ešte ich mamy… Samozrejme, manžel ako svokor roka bude na tomto programe participovať tiež – bude s vnúčatami žartovať, robiť kotrmelce a hrať naháňačku. Ak budú mať mladí krízu, porozprávame im svoje príhody a skúsenosti (rené i pozdnejšie, žeby sa i ten Bajzov mládenec dačo podučil). Budeme skrátka skvelý svokrovský pár, daj na to!

 

https://www.slovoplus.sk/anketa-ako-zvladnut-svokrovcov-a-nezblaznit-sa/

 

Legenda však hovorí, že existujú i také manželské páry, ktoré svokrovcov nepotrebujú. Táto predstava ma desí viac než čokoľvek. Čo ak ma nebudú naši mladí potrebovať? Čo ak moje dcéry so svojimi manželmi budú chcieť tráviť svoj čas viac bez nás než s nami? Naučia sa sebestačnosti, zabezpečia si všetok komfort a k nám budú chodievať len na nudné oslavy narodenín, aby si dali kúsok toho makovníka, a to tiež len zo slušnosti. Možno dokonca ani nebudú bývať na Slovensku a mne ostane len niektorá zo sociálnych sietí a kúsok uschnutého koláča, fňuk! A na Vianoce nám pošlú e-mail s fotografiami detí, ktoré si nebudem môcť privinúť na svoje uschnuté babkovské srdce (vzchop sa, Peťa)!

Moment – nič nie je stratené! Ešte veľa vody pretečie, kým budú naše dievky súce na vydaj, a ja mám v rukách mocné zbrane – modlitbu a dobrú výchovu. Často si uvedomujem, že čo do nich ako rodičia s láskou vložíme, to sa nám raz vráti (aspoň tak to niekde písali). Ak im prejavíme rešpekt, súcit, porozumenie, ak im venujeme svoj čas a nehu, vyrastú z nich tri prekrásne nežné, rešpektujúce a chápavé mladé dámy, ktoré NIKDY neodmietnu mamičkin koláč a svoje deti budú vodiť k babke s dedkom, aby sa ich naučili ľúbiť tak, ako nás milujú ony. Vyberú si supermilých a supervtipných mladých mužov, ktorí sa budú tešiť na každé stretnutie s nami, pretože sme rovnako milí a vtipní ľudia (naozaj!). Nebudú nás považovať za nechcené veno, ktoré získali svadbou s niektorou z našich kvetiniek, ale za príjemný bonus. A keď sa k dobrej výchove pridá i modlitba za dobrých manželov a pekné rodinné vzťahy, o niekoľko rokov sa tou svokrou roka skutočne stanem (a kúpia mi aj zásteru s takým nápisom).

Áno, toto bude moja cesta – práve som sa rozhodla. Byť dobrou mamou a vychovať svoje dcéry tak, aby sa túžili s nami stretávať. Aby sa neostýchali požiadať nás o pomoc. Aby nám dali šancu stať sa im oporou tak ako v detstve. Začínam sa tešiť!

 

 

 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00