Tam kde nestíhame, alebo nevládzeme, dobrovoľníci podávajú pomocnú ruku

Tam kde nestíhame, alebo nevládzeme, dobrovoľníci podávajú pomocnú ruku
Natrieť garážové dvere či pomôcť s nákupom a balením potravín pre ľudí v núdzi. Začal sa inšpirujúci Týždeň dobrovoľníctva (16. – 22.9. 2020), do ktorého sa zapája aj Bratislavská arcidiecézna charita (BACH). Charita celonárodné podujatie veľmi oceňuje, dobrovoľníctvo považuje aj v pomoci núdznym za nesmierne dôležité a podporuje motivujúce aktivity pre dobrovoľníkov.

Bratislava 18. september 2020

Tridsiatnička Lenka, farmaceutka, si na portáli www.tyzdendobrovolnictva.sk vybrala aktivitu s názvom Vyfarbi sa v charite, ktorú včera organizovala Bratislavská arcidiecézna charita (BACH). Prečo sa mladá žena po prvý krát rozhodla navštíviť charitu a vymaľovať dvere garáže, v ktorej bratislavská charita uskladňuje zdravotnícke pomôcky pre chorých ľudí? „Mám na to teraz časový priestor. Trošku ma lákala aj manuálna práca, teda niečo urobiť. Bývam na byte a vyrastala som v dome, tak mi je to prirodzené. Aj dobrovoľníctvo mi je asi prirodzené. Mávala som stretká s deťmi v eRku, potom aj s mladšími, keď som bola na výške, u saleziánov. V podstate som ale robila na akciách v týchto organizáciách, nešla som nikdy niekde von, bola som v rámci tých kruhov.“

 

Tam kde nestíhame, alebo nevládzeme, dobrovoľníci podávajú pomocnú ruku

 

Vyjsť zo svojej komfortnej zóny, spoznať nové priestory, prácu aj ľudí. To sú dôvody, prečo sa Bratislavská arcidiecézna charita veľmi rada zapája do Týždňa dobrovoľníctva 2020. „Tam, kde nevládzeme alebo nestíhame my, chariťáci, vzácni dobrovoľníci podávajú pomocnú ruku,“ vysvetľuje koordinátorka dobrovoľníkov BACH Sláva Kročková, ktorá zároveň pripomína, že bratislavská charita si dobrovoľníkov váži a považuje ich za neoddeliteľnú súčasť pomoci v charite. Pre nových dobrovoľníkov si v rámci Týždňa dobrovoľníctva pripravila ešte jedno podujatie s názvom Pošli tašku za jeden deň už v pondelok 21. 9. 2020. Dobrovoľníci tak môžu na vlastnej koži prežiť a spoznať úspešný projekt Pošli tašku, www.poslitasku.sk, ktorý BACH rozbehla počas 1. vlny pandémie a dnes už ním pomáha nielen seniorom, ale aj chorým, opusteným či rodinám, ktoré patria do rizikovej skupiny alebo sú inak zasiahnutí následkami pandémie. Práve v projekte Pošli tašku sú dobrovoľníci nenahraditeľní a bez nich by projekt bratislavská charita nevedela utiahnuť.

 

Tam kde nestíhame, alebo nevládzeme, dobrovoľníci podávajú pomocnú ruku

 

Oficiálna registrácia dobrovoľníkov sa realizuje na internetovej stránke Týždňa dobrovoľníctva 2020 www.tyzdendobrovolnictva.sk, za ktorým stojí Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií. Do celonárodného podujatia sa zapájajú aj ďalšie charity:
18.09. a 19.9 Arcidiecézna charita Košice: Charitná druhá šanca
http://bit.ly/charitnadruhasanca
18.9 Gréckokatolícka charita Prešov: Ekodielňa – výroba pozdravov a iné ručné práce
http://bit.ly/ekodielna2
21.9 Gréckokatolícka charita Prešov: Šitie ochranných rúšok a úprava exteriéru zariadenia
http://bit.ly/sijemeruska
22.9 Sekretariát Slovenskej katolíckej charity: Otvor s nami záhradné brány
http://bit.ly/charitnazahrada
18. a 22.9 Gréckokatolícka eparchiálna charita Košice: September v Dome sv. Lazára
http://bit.ly/domsvlazara

 

Informovala Mária Hvozdíková

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00