TOP

Tammy Peterson bude na BHD hovoriť o manželstve s Jordanom Petersonom!

10. ročník Bratislavských Hanusových dní, festivalový týždeň o vzťahu kresťanstva a súčasnej spoločnosti začne už tento piatok 18. júna prednáškou talianskeho profesora z Angelica Francesca Giordana o transhumanizme a potrvá týždeň do 25. júna. Témou festivalu je otázka: Kam kráčame?

Počas 8 dní festival ponúkne takmer 20 podujatí z oblastí spoločnosti, filozofie, teológie, histórie, umenia či politiky. Aké osobnosti vystúpia v Bratislave?

Napríklad, bývalá fínska ministerka vnútra a súčasná poslankyňa Európskeho parlamentu Päivi Räsänen, ktorá je obžalovaná z tzv. „hate crime“ za to, že citovala pasáž z Biblie o pohľade na životný štýl párov rovnakého pohlavia.

Festival privíta tiež slovenského premiéra Eduarda Hegera, ktorý bude diskutovať so zástupcami občianskej spoločnosti o vojne policajtov, školstve či rodinnej politike.

Z USA pricestuje mladý absolvent Andrej Arpáš, ktorý bude hovoriť o svojich skúsenostiach z kultúrnej revolúcie (cancel culture) z Columbia University v New Yorku.

Cez Zoom na festivale vystúpia aj také svetové osobnosti ako Jason Evert (teológia tela) či Tammy Peterson, ktorá bude hovoriť o manželstve so svetoznámym psychológom Jordanom Petersonom.

Z Ríma pricestuje výnimočný profesor z Angelica Fransceso Giordano, filozof a teológ, ktorý prepája filozofiu vedy, katolícku teológiu a súčasnú pop-kultúru. Jeho témou bude transhumanizmus – vedecko-filozofické snahy ako vylepšiť človeka.

V Bratislave po dvoch rokoch opäť vystúpi Rod Dreher, autor bestselleru Benediktova voľba a aktuálnej knihy Neži v lži, v ktorej dáva návod kresťanom a konzervatívcom, ako žiť autenticky a odvážne v čase začínajúcej mäkkej totality.

O novom konzervativizme, ktorý kladie dôraz na vzťah k tradícii, národu a viere povie mladá hviezda talianskeho politického myslenia Francesco Giubilei, podľa Forbes jeden z najvplyvnejších mladých Talianov dneška.

Nathaniel Binversie, jeden z autorov svetoznámeho programu pre mužskú spiritualitu Exodus 90, do ktorého sa zapájajú desaťtisíce mužov po celom svete, bude hovoriť o skutočnej mužskosti.

Stret konzervatívneho a liberálneho sveta budú v diskusii o hoaxoch zastupovať Vladimír Šnídl a Dag Daniš. Nebude chýbať ani podujatie o vzťahu ekológie a spirituality.

Festival okrem kultúrnych, spoločenských otázok bude riešiť aj Cirkev a dejiny. Panelová diskusia Dúhová reformácia z Nemecka? prinesie medzinárodnú diskusiu Martina Leidenfrosta, Dariusza Oka a Rudolfa Gehriga o hroziacej schizme v Nemecku. Diskusia k časopisu Verbum bude riešiť, kam sa posunula Cirkev na Slovensku za posledný rok. Nebude chýbať ani téma o veľkej postave novodobých slovenských dejín Silvestrovi Krčmérym.

Festival Hanusove dni bude prebiehať od piatka 18. júna do piatka 25. júna v záhrade Pálffyho paláca na Zámockej ulici v Bratislave. V sobotu 26. júna bude prebiehať celodenný Exodus deň mužov s Nathanielom Binversiem.

Program a lístky sú v predaji na webe festivalu.

 

Komentáre

Žije v krásnej dedine pri Trenčíne a je študentom Fakulty informačných technológií VUT v Brne. Veľmi rád cestuje po svete a spoznáva nové miesta. Medzi jeho záľuby patrí technika, čítanie kníh a beh.