Tento muž je na prahu smrti. Prečo sa usmieva?

Tento muž je na prahu smrti. Prečo sa usmieva?
Bezstarostný úsmev. Žiarivé oči plné radosti. Sladko pohodový letný deň. Táto fotografia by mohla bez problémov pochádzať z archívu nejakej rodiny, zachytávať dobrú náladu na večierku alebo farmára, ktorý sa práve vrátil z poľa a teší sa z dobre vykonanej práce. Ale predsa je to snímka človeka, ktorý má zomrieť. Teda kto je to a prečo sa usmieva?

Autor: Ryan Scheel

Tento muž, blahoslavený Martín Martínez Pascual, bol mladý, len dvadsaťpäťročný Španiel, ktorého mali popraviť iba preto, že bol katolíckym kňazom. Bol synom španielskeho tesára a vyrástol z neho zbožný chlapec. Stal sa kňazom a tiež členom kňazského robotníckeho hnutia, po čom začal vyučovať latinčinu v seminári Colegio San José de Murcia v španielskom meste Murcia. Považovali ho za vynikajúceho učiteľa a jeho študenti ho milovali.

Keď v Španielsku vypukli hrôzy občianskej vojny, blahoslavený Martín vzal z kaplnky všetky premenené hostie a skrýval sa po rôznych šopách, jaskyniach a senníkoch. Niekoľko dní sa úspešne vyhýbal milícii, ale potom ho chytili a uvrhli do väzenia, kde strávil zvyšok svojich dní posluhovaním ostatným väzňom, spovedaním a roznášaním Eucharistie, ktorú predtým zachránil.

Keď nastal čas popravy, spýtali sa ho, či by chcel stáť odvrátený od pušiek, na čo on dal zápornú odpoveď. Keď mal možnosť naposledy niečo povedať, požehnal ich so slovami, že tak robí preto, aby im Boh nezapočítaval šialenstvo, ktoré páchajú. Potom zakričal: „VIVA CRISTO REY!” („Nech žije Kristus Kráľ!“). Tesne pred výstrelmi nechal fotografa, republikána Hansa Guttmana, aby urobil niekoľko záberov. V jeho očiach je možné vidieť predtuchu večnosti, radosť verného kňaza.

Za blahoslaveného ho vyhlásil 1. októbra 1995 dnes už svätý Ján Pavol II. Jeho sviatok sa slávi 18. augusta. Blahoslavený Martín, oroduj za nás! Viva Cristo Rey!

Zdroj

Snímka: ucatholic.com

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+