Timotej Križka – Pokojní v nepokoji/Light in darkness

Timotej Križka – Pokojní v nepokoji/Light in darkness
21 príbehov politických väzňov, ktorí aj v neslobode dokázali nájsť pokoj a vnútornú slobodu.

Fotograf Timotej Križka zachytil príbehy 21 väzňov svedomia zo Slovenska. Svedectvá tých, ktorých pobyt vo väzení nezlomil a napriek neprávosti, ktorá bola na nich spáchaná, si zachovali vnútornú slobodu, pokoj a radosť. Ako hovorí jeden zo svedkov: „Každý z nás má mať určitý životný názor a za ním stáť za každej situácie. Nie meniť svoje názory vzhľadom k tomu, aby po ekonomickej alebo spoločenskej stránke získal niečo navrchTak bude šťastný a spokojný.“ (Ján Zeman)

Timotej Križka fotografoval týchto mužov a ženy v tme, pretože v nej prežili časť svojho života. Život podľa presvedčenia a sloboda ducha formovala ich tváre, ktoré dodnes odrážajú svetlo. Každý portrét je sprevádzaný príbehom o ceste do väzenia, utrpení a vonkajšom aj vnútornom oslobodení.

Pokojní v nepokoji sú príbehmi ľudí, ktorí sa nikdy hrdinami stať nechceli. To, čo my často nevieme nájsť v slobodnom svete kníh či ciest do ďalekých krajín, oni našli v studenom tichu väzenských ciel.

Kniha je dvojjazyčná SK/EN.

 

Timotej Križka – Pokojní v nepokoji/Light in darkness

 

Pokojní v nepokoji/Light in darkness: Eugénia Vyskočilová, Rudolf Dobiáš, Michal Ivanko, Štefan Ružovič, Michal Vasiľ, Eugen Ján Kočiš, Ján Ďuro, Anton Srholec, Dorota Kravjanská, Jozef Tóth, Imrich Vanta, Imrich Mráz, Ján Chryzostom Korec, Františka Múziková, Ján Zeman, Jozef Mašlej, Akvinas, Ladislav Záborský, Justína, Bernard Pánči, Andrej Konc

www.pokojnivnepokoji.sk

***

Kniha vychádza 13.11. 2019 vo vydavateľstve Zum Zum production, s. r. o.

pevná väzba, 192 strán, rozmer 225×310 mm, ISBN 978–80–89896–07–3, autor fotografií a textu Timotej Križka, anglický preklad: Stanislava Gajdošová, dizajn Slávka Pauliková

V kníhkupectvách dostupná za 29,90 eur.

 

 

Vydavateľstvo Zum Zum production – Knihy, ktoré voňajú človečinou

Vydávame slovenských autorov, ktorí sú svojskí, majú zdravý rozum a nadhľad. Voňajú človečinou, tak ako ich knihy.

Zum Zum production bolo založené pôvodne ako produkčná filmová spoločnosť, no po vydaní prvej knihy Marínka Somarinka – Ako nakrútiš film, aj keď nie si dospelák, sa postupne transformovalo na vydavateľstvo, ktoré má vo svojom portfóliu knihy pre deti (Cukrové topánky, Mica Dobrodružstvá mačiek z Liptovského Hrádku, Marínka Somarinka, Eliška a jej kamaráti, O čertovi Kolofónovi), teenagerov (Merithos) beletriu pre dospelého čitateľa (Špagáti, Dobšinský – krvavý výber, Veľký román) a fotografické publikácie (Viem zastaviť čas, Obchodná ulica Svedectvo doby). Jeho konateľkou je Zuzana Dušičková.

 

Timotej Križka

Timotej sa po absolvovaní gymnázia venoval štúdiu na Filmovej fakulte Vysokej škole múzických umení. Venuje sa práci s obrazom pričom vyzdvihuje jeho význam ako média, ktoré presahuje akékoľvek pojmy. Jeho základnou témou je hľadanie ľudskej identity v konotácii s vnútornou slobodou. Vo svojej tvorbe má za sebou množstvo filmov a obrazových esejí.

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00