Tolkien hovorí o tajomstve šťastného manželstva

Tolkien hovorí o tajomstve šťastného manželstva
Keď sa vo veku šestnástich rokov stretol so svojou budúcou ženou Edith, okamžite sa do nej zaľúbil a hneď začal svoje neformálne dvorenie na pravidelných stretnutiach v miestnych čajovniach. Keď sa o tom dozvedel kňaz, ktorý bol zároveň Tolkienovým poručníkom, zakázal mu udržovať kontakt s Edith, kým nedovŕši 21 rokov, aby sa nerozptyľoval od svojich štúdií.

Tolkien ho neochotne počúvol. Dlhých päť rokov čakal na tú, o ktorej vedel, že je jeho spriaznenou dušou. Večer v deň svojich 21. narodenín napísal Edith list, v ktorom jej vyznal svoju lásku a požiadal ju o ruku. O týždeň neskôr boli Tolkien a Edith zasnúbení.

Počas svojho života písal Tolkien svojej žene ľúbostné básne a pochvalne sa o nej vyjadroval vo svojich listoch priateľom. Jeho možno najznámejšou a najtrvalejšou poctou milovanej neveste je však to, že svoj milostný vzťah ku nej zakomponoval do mytológie Stredozeme v príbehu Berena a Lúthien. Ťažko by sme hľadali dojemnejší prejav uznania a lásky. Vo svojom liste synovi Christopherovi píše:

// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00