Tomáš Jasenovec: Rutina zaručene príde a nadšenie vyprchá najneskôr po prvom mesiaci

Tomáš Jasenovec: Rutina zaručene príde a nadšenie vyprchá najneskôr po prvom mesiaci
Skoré rána v tichej modlitbe, fyzické cvičenia, studená sprcha a žiaden alkohol. To je len niekoľko pravidiel duchovného projektu Exodus 90. Drsný pôst chcú mnohí muži vydržať až do Veľkej noci. Čo ich vedie k absolvovaniu tejto náročnej trojmesačnej výzvy? Odpovedal nám Tomáš Jasenovec, štyridsaťročný manžel a otec dvoch detí, ktorý v tomto čase absolvuje Exodus 90 už po tretíkrát.

Pre tých, ktorí presne nevedia, skúste nám vysvetliť, čo vlastne Exodus 90 je?

Exodus 90 jeho autori označujú ako 90-dňové duchovné cvičenia. Je to duchovno-asketický plán, program určený len pre mužov, ktorý sa začína v januári a končí sa Veľkou nocou. Má za cieľ pomôcť im „upratať“ si život, usporiadať priority, zbaviť sa zlozvykov, ktoré im bránia zmysluplne využívať čas, tiež spevnieť fyzicky, no najmä duchovne – a v konečnom dôsledku priblížiť sa k Bohu.

 

Každý muž, zapojený do projektu, sa zaväzuje denne v tichu modliť aspoň dvadsať minút. Vraví sa, že práve modlila je kľúčovým bodom celej výzvy. Dokázali ste si na ňu nachádzať čas?

Áno, modlitba je hlavná, ostatné piliere k nej smerujú. Na modlitbu si treba urobiť čas. Zistil som od múdrejších, že najlepšie je ráno, keď sa ešte nerozbehol deň, je ticho a mám čistú hlavu. Na to však musím ísť večer spať v primeranom čase.

 

Súčasťou modlitbového programu je čítanie deväťdesiatich úryvkov z Knihy Exodus a príslušných meditácií. Kniha Exodus a vôbec celý Starý zákon sa môže zdať pre niekoho až príliš ťažký. Ako ste na tom vy?

Kniha Exodus je krásny a silný príbeh vyvoleného národa a má veľmi poučné paralely s osobným príbehom každého človeka, ktorého si Boh vyvolil a obdaroval ho darom viery. Boh si nás vedie, chráni, vychováva a formuje, aby sme žili šťastný život na jeho slávu. Toto všetko je v Exode, človek akoby čítal o svojom živote.

 

Ďalším dôležitým bodom výzvy je askéza. Studená sprcha, žiaden alkohol, žiadna strava medzi hlavnými jedlami. Takéto silné obmedzenia preveria asi každého muža…

To áno, väčšinu poriadne preveria a zakývajú egom. Zistíme, na čom všetkom nepotrebnom sme viac-menej závislí. V Exode 90 zažijeme trošku hlad, zimu, únavu či „absťák“ od mobilu. Každý má svoju štartovaciu čiaru a Achillovu pätu inde. Naša skúsenosť bola, že pre väčšinu sú internet, médiá a sociálne siete „ľahkou drogou“ číslo jeden. O to viac sa tešíme z pokrokov v asketických bodoch, hoc aj malých, lebo nás posúvajú dobrým smerom k sebaovládaniu.

 

Tomáš Jasenovec: Rutina zaručene príde a nadšenie vyprchá najneskôr po prvom mesiaci

 

Mnohí muži sa zhodnú na tom, že na začiatku ich to baví a majú dojem, že robia čosi proti prúdu. Postupne však nadšenie vyprchá a príde rutina a mnohí skončia s výzvou práve v tomto bode….

Rutina zaručene príde a nadšenie vyprchá tak najneskôr po prvom mesiaci. U nás sa nestalo, žeby niekto vystúpil zo skupiny. Skôr sa mi zdalo, že isté časti programu, ktoré niekomu nešli dobre, akoby už postupne vypustil a veľmi ich už radšej na stretnutiach nekomentoval. Je to prirodzené, človeku nie je príjemné verejne sa priznávať k nejakej slabosti. Cesta k zmene sa otvára cez spoznanie pravdy o sebe samom a úprimnosť.

 

Tretím pilierom je spoločenstvo. Podpora malej skupinky a ďalších chlapov je v tejto výzve zrejme veľkým prínosom…

Áno, môžem potvrdiť, že v jednote je sila. Keby ho chcel urobiť jednotlivec, asi by ho to ani nebavilo a nemal by motiváciu sa dlho namáhať. Takže spoločenstvo je kľúčové. Krátky telefonát, zdieľanie, zlyhania a myšlienky, či už malé osvietenia, alebo zajačie úmysly. Motivuje to, keď vás druhý povzbudí a vypočuje.

 

Zmenil sa nejakým spôsobom váš manželský život po absolvovaní Exodu?

Začali sme spolu tráviť viac času, vyšli sme si častejšie na prechádzku, zhruba v tom období sme sa začali častejšie spolu modliť ruženec, prestali sme sladiť čaj a aj manželka začala cvičiť.

 

Prišla zmena aj do vzťahu s vašimi deťmi?

Áno, aj naše dve deti veľmi rýchlo pocítili prvý veľký efekt, keď som mal zrazu viac času na hru s nimi. Každý týždeň som napríklad začal chodiť s jednou z dcér na rande – podľa ich výberu. Myslím si, že náš vzťah sa zmenil, lepšie si totiž rozumieme.

 

Najdôležitejším bodom celej tejto pôstnej výzvy by malo byť prehĺbenie, prípadne znovunájdenie vzťahu s Bohom. Dostavil sa nejaký výsledok tohto trojmesačného odriekania aj v tejto oblasti?

Verím, že ma to posunulo bližšie vo vzťahu k Bohu, ale nekonala sa tu revolúcia. Myslím si, že je to prirodzená cesta malými krôčikmi – a toto je jeden z nich. Vďaka športu a striedmejšej strave mám viac fyzickej pohody, a to sa spätne premieta do väčšieho pokoja a radosti vo vzťahu k ľuďom i Bohu.

 

Inšpirujúce knihy pre lepší vzťah s Bohom nájdete tu 

 

 

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00