Tri kroky k pokojnejšiemu domovu

Tri kroky k pokojnejšiemu domovu
Po akom domove túžite vy?

Keď som sledovala, ako sa naše deti hrajú, s priateľkou sme si všimli, ako rýchlo vyťahujú všetky hračky, na ktoré dočiahnu. A zrazu sa izba premenila z čistej a upratanej na po členky zapratanú kockami, oblečením pre bábiky a vláčikmi, a to všetko v priebehu štyridsiatich piatich sekúnd.

„Takto izba vyzerá po sviatkoch,“ povedala priateľka.

Nechcela som, aby to tak bolo.

A ani to tak nemusí byť. Deti budú deťmi a hračky bude treba upratovať – ale nie každá hračka potrebuje miesto na našich poličkách. Možno by sme mohli trochu upraviť ich počet – a začiatok roka je skvelý čas, kedy to urobiť.

Na prelome rokov máme všetci vo zvyku obzrieť sa späť, na to, čo bolo dobré a čo nie, na to, ako sme počas roka povyrastali a zmenili sa. Uvažujeme o tom, kde sme boli, kam ideme, kým sme a kým chceme byť.

A kým to robíme, prečo si nepredstaviť, ako by mohli vyzerať naše domovy? Chcem, aby môj domov bol vítajúcim domovom. Chcem, aby to bolo miesto, kde sa moja rodina cíti pohodlne, miesto, kde je jednoduché užívať si spoločný čas, a miesto, ktoré nám pomáha plniť si povinnosti.

Po akom domove túžite vy? Urobte si plán, ako začnete tento rok v priestore, ktorý je pokojnejší a využiteľnejší.

 

  1. Uvažujte nad predošlým rokom

Pouvažujte nad tým, či vám to, čo vlastníte, slúžilo, alebo nie. Nevlastníte veci, ktoré vám už dávno neslúžia?

Máte v dome veci, ktoré ste za posledný rok ani raz nepoužili? Máte niekde odloženú kopu vecí, ktoré ste kedysi používali pri niektorej zo záľub? Máte na poličkách knihy, ktoré ste za posledných dvanásť mesiacov ani raz neotvorili, ani na moment?

A čo je dôležitejšie: Ako sa za posledný rok zmenil váš život? Ako ste si nastavili priority? Čoho by ste sa mohli vzdať, aby ste sa sústredili na to, na čom vám teraz záleží naviac?

 

  1. Pýtajte sa lepšie otázky

Kedysi som si prezerala naše staré veci a pýtala som sa dačo ako: „Funguje to? Páči sa nám to? Je to vôbec na niečo dobré?“

Boli to dobré otázky, ale to, že je niektorá z vecí dobrá, nemusí nutne znamenať, že ju musíte vlastniť.

Aby som lepšie vyhodnotila, či dačo potrebujeme, alebo nie, musela som sa začať pýtať lepšie otázky – ako napríklad: „Vedeli by sme bez toho prežiť? Boli by sme bez toho rovnako šťastní? Ak by sme to nemali, mohli by sme na rovnaký účel použiť dačo iné? Mohli by sme si to niekde požičať, ak by bolo treba?“

Uvedomila som si, že sme vlastnili množstvo vecí, ktoré sa nám nepáčili a nemali sme k nim žiaden vzťah. Nemali žiaden nedostatok, žiaden dôvod, prečo ich posunúť niekomu inému – okrem toho, že by ich niekto využil lepšie než my a že sme už nechceli investovať sily do ich skladovania a údržby. Zistili sme, že nám prináša radosť, ak sa vzdáme vecí, ktoré sme mali doma „pre každý prípad“.

 

  1. Predstavte si možnosti

Pouvažujte, aký by bol nový rok bez týchto vecí. Čo ak by sa upratovanie stalo dačím viac než len domácou prácou? Čo by sme zvládli, ak by naše pracovisko nebolo zahltené zbytočnými predmetmi? Čo by sme mohli so svojou rodinou podnikať, ak by sme nemuseli toľko upratovať a organizovať veci, ktoré máme?

Ako by ste vedeli reorganizovať váš priestor, aby ste mohli so svojou rodinou robiť to, na čom vám záleží? Ako by vám to uľahčilo život, ak by ste napríklad chceli doma usporiadať večer spoločenských hier, čítať si pred spaním v posteli či pozvať priateľov na večeru? Čo tomu bráni? Čo by sa dalo zmeniť?

Krátka úvaha a plánovanie vám môžu pomôcť robiť rozumnejšie rozhodnutia, ak sa vyberiete do obchodu – čo kúpiť a čo len tak obísť. Necháte si tak miesto na veci, ktoré ponúkne nový rok.

 

Neexistuje pravidlo na to, aké veci si ponechať a aké dať preč alebo koľko vecí váš domov unesie. Neexistuje správny počet hračiek na poličkách. Vy sami rozhodnite, čo je lepšie pre vašu rodinu.

Ak pouvažujeme nad tým, čo vlastníme, dá nám to šancu nájsť novú perspektívu. Keď pouvažujete nad tým, čo skutočne potrebujete a čo vám prekáža v žití vašich priorít, možno zistíte, že „mať menej“ prináša naozajstnú radosť.

Autor: Melissa C. Wilkins

 

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00