TOP

Typy ľudí prichádzajúcich na vianočnú spoveď

Čakanie na svätú spoveď vôbec nebýva nudné. Obzvlášť pred Vianocami. Ak sa chystáte na veľké adventné spovedanie, pripravte sa, že tam určite stretnete aj rozličné typy ľudí. Dúfam, že tento zoznam nikoho neurazí, ale práve naopak, spoločne sa zabavíme na našej vlastnej nedokonalosti.

Pohľad na to, ako to vyzeralo mimo korona doby, pred spovednicami.

 

 1. Vyzvedač

Spoznáte ho veľmi ľahko. Vyzvedač u každého ochotného kajúcnika hľadá odpovede na najrozličnejšie otázky: „Ako dlho spovedá tento kňaz? Kto spovedá v spovednici napravo a kto naľavo? A aký sa vám zdal ten kňaz? A už dlho čakáte? A ste mi akási povedomá, nebývate na Štúrovej ulici? A nemôžem vás predbehnúť, viete, ide mi autobus…“

 

 1. Hundroš

Ide o sťažujúci sa typ človeka, ktorý sa dokáže rozčuľovať z najrozličnejších dôvodov. Hundroša rozhnevá a znepokojí dĺžka čakania, frfle, lebo sa mu zdá, že kňaz pridlho spovedá, sťažuje sa na ostatných veriacich, že majú akosi priveľa hriechov a pridlho im to trvá, je nespokojný s dlhým státím… Skrátka dôvod na hundranie sa uňho vždy nájde.

 

 1. Matfyzák

Človek tohto typu nemusí mať priamo vedecké vzdelanie, ako sa na prvý pohľad môže (mylne) zdať. Jeho výsadou je, že sleduje priemerný časový posun penitenta z konca radu až po vstúpenie do spovednice. Ak chcete vedieť priemernú dĺžku čakacieho procesu, aj v tomto prípade sa informujte bezpochyby u neho!

 

 1. Strážca času

Pri tomto milom type človeka určite na čas nezabudnete, pretože on ho detailne skúma. Či už má ustavične v rukách mobil, alebo len náramkové hodinky, presný stredoeurópsky čas nášho pásma má v malíčku. Možno má časomieru zabudovanú aj kdesi v hlave, pretože pri pohľade na neho máte pocit, že ak sa nestihne vyspovedať do istého časového limitu, asi na mieste vybuchne.

 

 1. Paličkár

Aj vy ste sa tešili, že sa už o chvíľku vyspovedáte? Ak ste práve prišli na rad, tak sa ešte predčasne netešte! Babky sediace v lavičke prišli na sv. spoveď oveľa skôr, ibaže vy to neviete. Takže ak ste na ceste ku kňazovi, stop! Ešte je niekto na rade pred vami! Tak sa teda zbytočne nehnevajte, aspoň si precvičíte trpezlivosť ako pokánie ešte pred svätou spoveďou.

 

 1. Mamička s dieťaťom

Tento typ penitenta spoznáte veľmi ľahko. Mama kajúcnička prichádza do priestorov kostola so sprievodom malého človiečika. Variácií je tu hneď niekoľko. Buď má so sebou malého „prísavníka“, ktorý vyžaduje mliečko každú chvíľku, alebo je v sprievode mamičky dieťa, ktoré aktuálne trpí separačnou úzkosťou. Vstup mamy do spovednej miestnosti sprevádza plač, pre ktorý kňaz ani cez zavreté dvere nepočuje hriechy spovedajúcej sa ženy. Ach, poznám to, lebo do tejto skupiny sama patrím…

 

 1. Manažér

Vo vrecku vibrujúci mobil, nepokoj v tvári a neustále vybiehanie von. Ktovie, čo musí práve riešiť tento typ človeka, ale zrejme v jeho prípade spoveď počká. „Prepáčte, postrážite mi miesto? Ja musím ísť súrne niečo vybaviť!“ prosí vás o pomoc takýto človek. „Jasné,“ odpoviete milo. Ale najradšej by ste mu ten telefón vzali, vypli Messenger, deaktivovali Gmail účet a aspoň na chvíľu by ste ho chceli „pripnúť“ na miesto, aby tam stál v pokoji bez riešenia a zachraňovania celého sveta. Možno by stačilo, ak by si ten človek túžil s rovnakým oduševnením zachrániť svoju dušu sv. spoveďou.

 

 1. Stylista

Státie v rade je tiež skvelá príležitosť využiť čas a upraviť si svoj zovňajšok. Tento typ zvykne začať napríklad s obhrýzaním nechtov, žehlením svetra pomocou dostupných pomôcok, opravou mejkapu, upravením účesu, nápadom sa medze nekladú…Veď prečo si neupraviť svoj zovňajšok práve v priestoroch kostola?

 

 1. Rozprávač

Pre tento typ človeka je čakanie v rade na sv. spoveď výborná príležitosť na to, aby si tu „pokecal“. A že to nepočuje len človek stojaci blízko neho, ale celý rad? Veď sa treba podeliť o to, čo táto osoba práve varila, do ktorej školy chodia jej deti, alebo pochváliť sa so svojou komplexnou zdravotnou dokumentáciou a celej rodiny… Či?

 

 1. Rozbaľovač cukríkov

Človek tohto typu je pomerne častý úkaz. Akurát pri státí v rade alebo aj počas sv. omše príde na neho akútne kašľanie. Čo v tej chvíli najlepšie zaberie? Predsa mentolový cukrík! Jeho rozbaľovanie prebieha čo najdiskrétnejšie: rozbaľovač nahodí neprítomný výraz, do ruky vezme cukrík a čo najpomalšie ho rozbaľuje, aby nenarobil obrovský hluk… Však ste sa aj vy s takýmto kostolným typom už stretli?

 

 1. Kontemplatívny modlitebník

V rukách drží ruženec alebo sa len tak teší z prítomnosti nebeského Ocka. Uvedomuje si, že o chvíľu ide vyznať svoje hriechy Ježišovi, preto v pokore a tichu pripravuje svoje srdce pred Pánom. Do tejto skupiny by som tak veľmi chcela patriť!

A čo ty, v ktorej skupine si sa našiel?

 

 

Povzbudenie na záver

Až budete v Adventnom období stáť medzi ľuďmi a čakať na predvianočné spovedanie, možno tiež spozorujete niektorý typ z vymenovaného zoznamu. Naším zámerom nebolo pohoršiť, ale skôr sa pousmiať nad vlastnou nedokonalosťou.

 

Svätá spoveď nesie v sebe obrovskú milosť. Buďme vďační za túto milosť, že sa vôbec máme kam ísť vyspovedať! Vyprosme si navzájom požehnanú predvianočnú svätú spoveď, aby naše srdce bolo pripravené na Ježišov príchod.

 

Komentáre