Ukrajinský kňaz Sergej Martinjak: Boli sme pripravení na takýto scenár, ale vojnu tu nikto nechce

Ukrajinský kňaz Sergej Martinjak: Boli sme pripravení na takýto scenár, ale vojnu tu nikto nechce
Stalo sa niečo, čo si zrejme nikto neprial. V Európe u našich ukrajinských susedov je vojna. Možno si ani nevieme predstaviť, čo sa tam práve deje a ako to ľudia prežívajú. Gréckokatolícky kňaz Sergej Martinjak (37) aj so svojou ženou a deťmi žije vo Ľvove. Síce sa tam práve nebojuje, no nikto nevie, kedy aj ich mesto bude napadnuté. Opisuje, ako situáciu vidí on.

Čo sa práve deje na Ukrajine? Vieš nám to nejako zhrnúť?

Rusko tu začalo vojnu. Určite to nebude len na jeden deň. Ukrajinská armáda sa snaží odrážať útoky. Ja sa nachádzam vo Ľvove. Tu práve nemáme žiadne útoky. Celkovo sú Ukrajinci pripravení brániť sa. Už od začiatku nového roka sa v ukrajinských mestách formovali teritoriálne obrany -– to sú mestské formácie z ministerstva obrany nášho štátu.

 

VERIACI MAJÚ NÁDEJ V BOHU

Čakali ste, že sa to stane? Že vás Rusi napadnú a bude vojna?

Všetci sme boli pripravení na takýto scenár, ale samozrejme, že nikto tu nechce vojnu, to je jasné v každom prípade.

 

Máte strach?

Strach je tu prítomný, ale nie je panika.

 

Ako na vojnu reagujú ľudia?

Tí, ktorí majú kam, utekajú z miest, práve mnohí cestujú. Je to tak bezpečnejšie. Aj ja so ženou a deťmi pôjdem do dediny neďaleko Ľvova. Slúžim tam v dvoch dedinách, budeme sa modliť.

 

V čom napriek všetkému, čo sa deje, máte nádej?

Kto ako. Veriaci majú nádej v Bohu, ale veria aj našej armáde. A neveriaci? Tak to neviem. Viem len, že naša armáda je určite omnoho silnejšia, ako bola v roku 2014. Každému je jasné, že vojna tu nebude len jeden deň, ale málokto pochybuje, že by Rusko nemalo byť porazené. Pretože aj tí, ktorí najprv sympatizovali s Rusmi, sú pripravení brániť svoju zem. Najdôležitejšie je to vedomie, že ľudia tu nechcú Rusko.

 

Ukrajinský kňaz Sergej Martinjak: Boli sme pripravení na takýto scenár, ale vojnu tu nikto nechce

 

SAMOZREJME, ŽE MÁM OBAVU, ALE V SRDCI MÁM POKOJ

Máte nejaký odkaz pre svet, ako vám čo najlepšie aspoň na diaľku pomôcť?

Ako nám svet môže pomôcť? Možno už svet pochopil, že Rusko a jeho prezident je nepriateľ a zahrávať sa s nimi nemá zmysel. To je politika. Pre kresťanov je dôležitá modlitba, ktorá už funguje, a to je najlepšie.

 

Ste nejako špeciálne zjednotení na Ukrajine?

Školy aj škôlky sú zatvorené. Všetky dôležité objekty však zatiaľ pracujú – – doprava (okrem leteckej), plyn, svetlo aj vodu máme. Situácia sa však stále mení. Ľvov aj iné mestá ešte neostreľovali, iba vojenské základne a letiská. Zrejme je to len otázka času a toho, nakoľko a kam sa Rusom podarí prísť.

 

Čo je teraz tvojou úlohou ako kňaza?

Vojna sa iba začala. Ideme do dediny a budeme sa modliť na liturgii. Ja ako kňaz mám teraz pokoj vo svojom srdci. Po ľudskej stránke však mám obavu, samozrejme, tak ako ju majú aj mnohí iní. Ale Boh je s nami a to je najdôležitejšie!

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00