V Lumene som nechcel ostať až do dôchodku, bol čas na zmenu

V Lumene som nechcel ostať až do dôchodku, bol čas na zmenu
S dnes už bývalým riaditeľom Lumenu Jurajom Spuchľákom sme sa rozprávali o jeho 14-ročnom pôsobení na čele rádia.

Za kňaza ste boli vysvätený ešte počas komunizmu. Kedy ste sa rozhodli pre kňazské povolanie?

Ako gymnazista som chodil na stretnutia, ktoré viedol tajný kňaz-lazarista Ignác Matkulčík. Bol som v kontakte aj s tajným saleziánom Jozefom Sobotom, ktorého za kňaza vysvätil vtedajší krakovský arcibiskup Karol Wojtyła. Odhalili ho, keď učil na gymnáziu v Námestove, mal pre to rôzne nepríjemnosti.

Aj vďaka svedectvu týchto kňazov som sa na konci gymnázia rozhodol pre štúdium teológie. A spolu so mnou ďalší traja spolužiaci – Vladimír Kasan, ktorý je predstaveným benediktínov na Sampore, sedeli sme v jednej lavici, potom Štefan Piták, farár v Liesku, a Ján Kekelák, farár v Bobrove. Riaditeľ školy mal kvôli tomu problémy, všetci štyria sme boli uňho na koberčeku. Napokon som sa však pre kňazstvo musel rozhodnúť ešte raz.

 

Ako to?

Na prvýkrát ma do seminára neprijali. Za komunizmu bola taká prax, že v jednom roku neprijímali na teológiu dvoch ľudí z tej istej obce. Keď som sa hlásil ja, prijali od nás z Oravskej Polhory Eugena Ďubeka, ktorý sa hlásil už po druhý raz. Išiel som preto na vojenčinu a po nej som si dal opäť prihlášku do seminára. Vtedy ma už vzali.

 

Popri kňazstve sú vaším druhým celoživotným pôsobiskom katolícke médiá. K nim ste sa dostali ako?

// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00