V mobile si nosíme časovanú nálož. Pozor, raz môže vybuchnúť

V mobile si nosíme časovanú nálož. Pozor, raz môže vybuchnúť
Keď v roku 2016 vyšiel taliansky film Perfetti sconosciuti, málokto tušil, že sa táto trpko-sladká komédia zapíše už o necelé tri roky do Guinessovej knihy rekordov ako film s najvyšším počtom remakov (aktuálne osemnásť). Jeho česko-slovenská verzia by sa na trh mala dostať už tento rok. Čím ale tento film – či už originál alebo niektorý z remakov – oslovil divákov a tvorcov natoľko, že vznikajú stále nové a nové verzie?

Poďme sa pozrieť na jeho zápletku. Sedem kamarátov – tri manželské dvojice a jeden rozvedený muž – sa stretáva na večeri. Zisťujeme, že sa priatelia už dlhé roky a takýto večer nie je ničím výnimočným – iba ak aktuálnym zatmením mesiaca, ktoré sa všetci chystajú pozorovať.

Eva a Rocco majú sedemnásťročnú dcéru Sofiu, s ktorou prežívajú bežný tínedžerský vzťah. Nezhody s mamou vedú k neskoršej blízkosti medzi dcérou a otcom. Ich manželstvo je však v hlbokej kríze. Eva pracuje ako psychoanalytička, Rocco ako plastický chirurg. Postupne sa dozvedáme, že Eva sa rozhodla pre plastickú operáciu (zväčšenie poprsia), no ako hlavného chirurga si nezvolila manžela, ale iného špecialistu.

Cosimo a Bianca sú manželmi len krátko a práve sa začali pokúšať o dieťatko. Bianca pracuje ako veterinárka a Cosimo ako taxikár. Oproti tomu Carlotta a Lele majú dve deti a manželstvo v kríze, no svoju krízu pred ostatnými z partie dobre taja. Siedmym kamarátom je Peppe, rozvedený telocvikár neúspešne sa pokúšajúci schudnúť, ktorého nedávno vyhodili zo školy.

Obyčajný večer sa zmení na neobyčajný, keď Eva navrhne jednoduchú hru. Všetci prísediaci musia vybrať svoj mobil a položiť ho na stôl. Všetky správy, či už smsky alebo na whatsappe či viberi sa budú čítať nahlas, všetky telefonáty sa budú prijímať na hlasnom odposluchu. Nastolí tak otázku – čo nosíme vo svojich mobiloch? Evina teória totiž hovorí, že keby manželia vedeli, čo má ten druhý v mobile, rozišli by sa.

 

TRPKÉ TAJOMSTVÁ

Počas večera postupne vyplávajú na povrch trpké tajomstvá. Niekto je homosexuál, niekto má „nevinnú online známosť“, niekto má milenku a čaká s ňou dieťa, a niekto… Priatelia, ktorí sa poznajú dlhé roky, zrazu zisťujú, že nepoznajú nielen svojich partnerov, ale ani kamarátov z detstva. Čo sa to s nami v dospelosti vlastne deje? Prečo nedokážeme byť úprimný ani k svojej polovičke? Čo nám bráni byť samými sebou pred priateľmi? Kde sa stratila priamočiarosť a dôvera?

Práve príťažlivá anonymita, ktorú nám mobily ponúkajú, očarila desiatky filmárov a milióny divákov. Asi každý si dokázal predstaviť sám seba v podobnej pozícii. Mementom filmu však nie je fakt, že si máme lepšie zablokovať telefóny či nikdy nepristúpiť na modernú verziu hry pravda-odvaha, ale skôr uvedomenie si častokrát dvojitého života, ktorý vedieme.

Je môj online avatar, moje onlinové ja, rovnaké ako to, s ktorým sa môj partner a moji priatelia stretávajú naživo? Alebo som si vo virtuálnom svete vyvoril inú, príťažlivejšiu osobnosť?

 

V mobile si nosíme časovanú nálož. Pozor, raz môže vybuchnúť

 

NÁVOD NA REFLEXIU

Videla som tento film viackrát, ale naposledy práve s manželom. Otázky, ktoré v nás film vyvolal, viedli k hlbšej reflexii našich životov. Našťastie, neboli sme konfrontovaní so žiadnou závažnou skutočnosťou – možno preto, že obaja máme úplný prístup k online svetom toho druhého. Tak nám to totiž prišlo najprirodzenejšie. Nie je to však o žiadnej kontrole, ale o bezvýhradnej dôvere. Môj manžel má prístup k môjmu počítaču, facebookovému účtu, emailu či telefónu a ja k tomu jeho. Nemáme však potrebu jeden druhého kontrolovať či sliediť, čítať smsky alebo emaily. Zároveň však nemáme strach či obavu jeden druhému dvihnúť telefón, prečítať nahlas správu alebo odpovedať na mail. Ak vás to prekvapilo či zarazilo, odporúčam vám, aby ste si čím skôr pozreli vyššie spomínaný film (na Slovensku by mal vyjsť v prvej polovici roka 2021 pod názvom Známi neznámi) a pokúsili sa ho spolu s partnerom zreflektovať. Ako pomôcku vám ponúkame otázky nižšie.

  1. S ktorou postavou z filmu ste sa dokázali najviac stotožniť? Prečo?
  2. Ktoré odhalenie vo vás vyvolalo najväčší šok? Prečo?
  3. Ako ste na tom s dôverou vo vzťahu?
  4. Dovolili by ste svojmu partnerovi čítať vaše správy v mobile? Ak áno, prečo? Ak nie, prečo?
  5. Má váš partner prístup k vášmu online svetu (Facebook, mail, Instagram,…)? Ak áno, prečo? Ak nie, prečo?
  6. Aké pocity to vo vás vyvolalo?
  7. Myslíte si, že je v poriadku mať v manželstve pred sebou tajomstvá? Prečo?
  8. Kde sa nachádza hranica úprimnosti v manželstve? A existuje vôbec?
  9. Mali by mať partneri, kým nie sú manželia, prístup k vzájomným dátam? Prečo áno, prečo nie?
  10. Je niečo, čo ste svojmu partnerovi počas chodenia zatajili, no v manželstve to aj tak vyplávalo na povrch? Aké to malo následky? Ak sa to nestalo, aké by to mohlo mať následky na váš vzťah?

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00