V pondelok 8.2. začína Národný týždeň manželstva 2021

V pondelok 8.2. začína Národný týždeň manželstva 2021
Ciele a zámer Týždňa manželstva

Zdravé a dobre fungujúce manželstvo vytvára stabilitu a bezpečie, z čoho benefitujú obaja partneri. Zatiaľ čo niektorým párom stačí zdravie vo vzťahu len utužiť, iné páry potrebujú svoj vzťah úplne uzdraviť. NTM je príležitosťou prehodnotiť vzťahy, naučiť sa novým zručnostiam a priniesť potrebné osvieženie. Vytrvalým opakovaním činností prispievajúcich k upevneniu vzťahu sa podarí vybudovať návyk, ktorý partnerov podrží aj v tých ťažších časoch.

Valentín je často vnímaný ako symbol romantickej lásky a dobré manželstvo určite zahŕňa aj  romantiku. Pritom však zdôrazňuje tiež priateľstvo, dobrú komunikáciu, odpustenie či humor a spoločnú zábavu. NTM vytvára príležitosť a povzbudzuje k tomu, aby sa partnerské dvojice zamerali na svoj vzťah, overili si vzájomne, či sú spokojní s tým, ako sa im vo vzťahu darí a upravili svoje správanie  a zvyky v oblasti (či oblastiach), kde až takí spokojní nie sú.

 

Bezpečne v manželstve – téma NTM 2021

Každému sa lepšie funguje v prostredí, kde zažíva pocit bezpečia. Je schopný uvoľniť sa, dosiahnuť vyšší výkon, je efektívnejší v tom, čo robí a takisto dosahuje vyšší pocit uspokojenia a osobného šťastia. Z tých, ktorí sa rozhodli pre manželstvo, je pravdepodobne málo takých, ktorí by tieto atribúty neočakávali práve v manželstve.

Témou “Bezpečne v manželstve” organizátori vyzdvihujú aspekty, ktoré manželský vzťah posilňujú a tiež upozorňujú na tie, ktoré sú pre vzťah ohrozujúce. V kontexte Týždňa manželstva bude postupne otvorených 8 z nich a nebudú chýbať inšpirácie a tipy pre zlepšenie.

“Manželstvo prináša prísľub bezpečia. A to je dôvod, prečo v nespoľahlivom svete plnom nespoľahlivých ľudí, je manželstvo najbezpečnejším miestom, kde možno nájsť lásku, na ktorú sa dá spoľahnúť.”  

Harry Benson, riaditeľ výzkumného inštitútu Marriage Foundation UK

 

NTM 2021 – „virtuálny ročník“

NTM každý rok prináša novú tému. Aktuálny ročník je okrem témy výnimočný aj tým, že sa bude odohrávať predovšetkým v online priestore. Čo sa javilo ako nevýhoda, môže byť v konečnom dôsledku oproti živým stretnutiam výhodou, pretože:

  • manželské dvojice sa budú môcť pripojiť v čase, ktorý im najlepšie vyhovuje
  • môžu sa ku konkrétnemu programu kedykoľvek vrátiť
  • môžu sa zúčastniť aj tí, pre ktorých nikto v mieste ich bydliska žiadny program nepripravil
  • nemusia nikam chodiť, stačí keď si nájdu nerušené miesto niekde vo svojom byte

Aj napriek niektorým výhodám virtuálnej účasti, organizátori veria, že ďalší ročník už bude “naživo”. Veď ani manželstvo nefunguje virtuálne.

 

Ponuka NTM 2021 je naozaj pestrá

Ak jedným z cieľov NTM je inšpirovať a priniesť podnetné tipy pre manželské dvojice, tak v tomto virtuálnom ročníku si môžeme vybrať nielen z miestnych možností (čo je aspoň akou-takou náhradou za to, že nemôžeme ísť niekam von). Na webe NTM je možné nájsť veľa zaujímavého materiálu pre manželov a postupne budú každý deň počas Týždňa manželstva sprístupňované ďalšie.

Už teraz tam nájdete rozhovor s prof.Krčmérym, ktorý tvrdí, že “Manželstvo je bezpečný prístav. Má bohaté skúsenosti nielen s pandémiou, ale videl aj veľa biedy a utrpenia vo svete. O náročných situáciách v súvislosti s manželstvom hovorí: “Najmä pod vplyvom ťažkých podmienok sa manželom otvorili oči a vtedy si začali vážiť to, čo majú (svojho manželského partnera). Celý rozhovor na: https://www.ntm.sk/aktuality/

 

NTM doma

NTM doma je program zostavený do 8 dní, ktorý budú môcť manželia absolvovať v pohodlí domova. Jeho súčasťou sú aj živé prenosy v konkrétnom čase a takisto celoslovenská online hra … podrobnosti sú na webe NTM https://www.ntm.sk/ntm-doma/

 

Večer pre dvoch

V predvečer Valentína, v sobotu 13.2. je pre manželské dvojice pripravený špeciálny program s výpoveďami niekoľkých manželských dvojíc o tom, čo pre nich znamená skutočné bezpečie v ich vzťahu. Súčasťou večera sú aj úsmevné dramatizácie z manželského života a tiež priestor pre diskusiu vo dvojici …

 

Súťaže na Facebooku

Pre obyvateľov prešovského kraja je vyhlásená fotosúťaž na tému Bezpečne v manželstve, zorganizovaná regionálnym tímom NTM v Prešove pod záštitou predsedu VÚC Milana Majerského. Do 13.2. je možné poslať autorskú fotografiu na uvedenú tému a výsledky súťaže budú naživo vyhlásené v nedeľu 14.2. cez miestnu televíziu bodka.tv  Viac o fotosúťaži na  https://www.ntmpo.sk/fotosutaz-manzelskych-pribehov-2021/

Na FB v súvislosti s NTM prebiehajú aj ďalšie súťaže, vyhrať je možné zaujímavé knihy či valentínske ponožky …

 

Termín NTM

Národný týždeň manželstva prebehne už tradične vo valentínskom týždni od pondelka do nedele; tento rok je to v termíne 8.-14.februára.

 

Viac informácií o Národnom týždni manželstva nájdete na www.ntm.sk

Informoval: Vladimír Sochor

Titulná fotka: ntm.sk

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00