V projekte Mladé srdce pokračovali 4. Celoslovenským stretnutím farských tímov, aby sa povzbudili v sociálnej angažovanosti

V projekte Mladé srdce pokračovali 4. Celoslovenským stretnutím farských tímov, aby sa povzbudili v sociálnej angažovanosti
Od 24. do 26. júna sa konalo 4. Celoslovenské stretnutie farských tímov v rámci projektu Mladé srdce. V penzióne Zornička na Donovaloch sa spoločne stretlo 67 účastníkov z celého Slovenska. Mottom spoločného stretnutia bolo heslo Mladí chcú zmenu! Každý mladý človek má v sebe silu, ktorou túži zmeniť svet. Ako však s touto túžbou pracovať a ako ju nasmerovať k službe, ktorá bude prínosom? Nad touto otázkou uvažovali spoločne s pozvanými hosťami účastníci z desiatich farností.

„Program tvorili prednáškové bloky, ale aj priestor na prácu vo farskom tíme, či neformálne rozhovory a výmena skúseností medzi jednotlivcami. Mali sme viacero hostí, dokonca aj zo zahraničia: z Bosny a Hercegoviny a Argentíny. Pripojili sa k nám online a prispeli svojou skúsenosťou k nášmu uvažovaniu. Chceme sa vzájomne povzbudiť do práce s mladými. Veríme, že práve takto môžeme priniesť novú vitalitu celej farnosti,“ priblížil František Koníček, obsahový koordinátor projektu Mladé srdce.

O sociálnej angažovanosti ako o forme nasledovania Krista porozprával Šimo Maršić, katolícky kňaz a riaditeľ pastoračného centra Jána Pavla II v Sarajeve. Službu a zmysel angažovanosti z pohľadu mladého človeka a svoju osobnú skúsenosť opísala Julka Frčková, študentka a aktívna dobrovoľníčka v eRku. Lucia Jantošovičová, ktorá pracuje pre kolednícku akciu Dobrá Novina, priblížila poslucháčom skúsenosť, ako zdanlivo drobná iniciatíva detí a mladých na Slovensku mení k lepšiemu svet a životy konkrétnych ľudí v Afrike.

 

Pre inšpiráciu sa v panelovej diskusii predstavili štyria mladí ľudia, ktorí sa angažujú v rôznych sociálnych projektoch:

Erika Karčová – dobrovoľníčka, ktorá sa venuje deťom na Luníku IX (o.z. Odomknuté), Miroslava Petrášová – skautka, ktorá ako koordinátorka stála pri zrode iniciatívy Skautská služba (Slovenský Skauting), Anton Michalica – predseda o.z. Misia mladých, ktoré pracuje s rodinami, ktoré učí sebestačnosti a Andrea Duhárová – ktorá strávila 9 mesiacov ako dobrovoľníčka v Ugande cez Dobrú novinu..

„V téme sociálnej angažovanosti sme nemohli obísť príklad pápeža Františka,“ povedala Miroslava Siteková, koordinátorka projektu Mladé srdce. Predstavila jeho charizmu cez zaujímavé gestá a myšlienky. V živom rozhovore svoj pohľad na pápeža predstavil aj Joaquín Morante z chlapčenského katolíckeho spoločenstva z Mar del Plata v Argentíne.

 

Fotogalériu zo stretnutia si môžu záujemcovia pozrieť na webeprojektu www.erko.sk/mladesrdce.

 

Projekt Mladé srdce realizuje eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí. V pilotnom projekte sa spojilo desať slovenských farností, ktoré veria, že svoju farnosť môžu oživiť cez systematickú prácu s mladými. Absolvujú v ňom spoločnú cestu rozvoja a zvyšovania vitality. Túto skúsenosť plánujú v eRku spracovať do programu a ponúknuť i ďalším farnostiam a komunitám na Slovensku.

 

Informoval: Boris Kollár

 

Tlačová správa+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+