V živote to nemali mať ľahké, no vďaka porcii jedla denne dostali nádej

V živote to nemali mať ľahké, no vďaka porcii jedla denne dostali nádej
Pred rokom Slovo+ písalo o tom, ako Slováci darovali milión jedál pre hladujúce deti vo svete. Podarilo sa to vďaka charitatívnemu dielu Mary’s Meals, ktoré na Slovensku pôsobí približne dva roky. Od začiatku tohto diela na Slovensku darovali Slováci deťom z núdznych krajín už takmer 5 miliónov porcií jedla v školách, čím deti dostali možnosť vzdelávať sa. Dôkazom, že myšlienka Mary’s Meals má zmysel, sú aj príbehy troch dievčat, ktoré to v živote nemali najjednoduchšie. No aj napriek tomu vďaka jednej miske jednoduchého jedla denne, ktoré v priemere stojí deväť centov na porciu, môžu tieto dievčatá študovať a myslieť na lepšiu budúcnosť.

Autor: Samuel Prílepok

Titulná foto: Mary’s Meals

Lette mala jedenásť rokov. To je ten čas, kedy deti na Slovensku chodia do piateho či šiesteho ročníka na základnej škole. Navštevujú krúžky, skúšajú rôzne športy, učia sa nové jazyky.

Lette je však z Malawi. Jej matka zomrela a ona sa musela starať o svojich mladších bratov. Žiadna škola či krúžky, ale rola matky a súboj o prežitie v jedenástich rokoch.

„V tých dňoch sme jedávali tekvicové listy. Ja som do školy chodiť nemohla a môj mladší brat do školy chodil bez toho, že by sa doma najedol,“ spomína Lette.

V Malawi žije 18 miliónov ľudí, z toho väčšina sa stále živí poľnohospodárstvom. Na strednú školu sa tu kvôli tvrdým životným podmienkam dostane asi tridsať percent zo všetkých detí a mnohé nasvedčovalo tomu, že Lette do tejto šťastnej tretiny patriť nebude. Okrem vlastných súrodencov sa neskôr ako slobodná matka musela starať aj o vlastné dieťa Filipa. Keby rozprávanie skončilo tu, bol by to jeden z tých smutných príbehov, pripomínajúcich krutosť tohto sveta.

Lenže tento príbeh pokračuje. Od straty matky ubehlo sedem rokov. Lette má osemnásť a túži študovať na vysokej škole. Sníva o žurnalistike. Podľa vlastných slov by chcela mať prehľad o tom, čo sa deje v jej krajine.

V živote Lette a jej rodiny sa niečo zmenilo. Keď mala Lette toľko rokov ako naši siedmaci, dostala príležitosť navštevovať školu Jacaranda pre siroty v Malawi. Chopila sa jej. Odvtedy sa učila a dostávala porciu kaše každý deň vďaka stravovaciemu programu Mary’s Meals. Bola zdravá, starala sa o svojich bratov, ale taktiež študovala. „Tento rok by som chcela zmaturovať. Vďaka Mary’s Meals verím, že mám možnosť splniť si svoje sny,“ opisuje svoju radosť študentka z Malawi.

Africký štát Malawi možno považovať za vlajkovú loď stravovacieho programu Mary’s Meals. Hnutie tu pôsobí už od roku 2002, teda od svojho vzniku. Celé sa to začalo, keď štrnásťročný chlapec Edward povedal zakladateľovi hnutia Magnusovi, že by chcel mať dosť jedla, aby sa najedol a že by jedného dňa chcel ísť do školy. Lette je jedným z 1,6 miliónov detí, ktorým Mary’s Meals tieto, pre nás prosté, sny plní, fungujúc už takmer dvadsať rokov.

 

V živote to nemali mať ľahké, no vďaka porcii jedla denne dostali nádej
Lette z Malawi (foto: Mary’s Meals)

 

Žila bez rodičov, vďaka jedlu mohla ísť do školy a dnes študuje

Jedným z prvých detí, ktorým jedno jedlo denne v škole pomohlo, je aj Veronica. Keď mala jedenásť mesiacov, stratila otca. Jej matka zomrela, keď mala Veronica osem rokov. „Moja mama ma zvykla upokojiť, keď mi bolo smutno. Keď odišla, zrazu som nemala nikoho,“ popisuje so slzami v očiach Veronica, ktorá napriek strate rodičov pokračovala v štúdiu, aj keď bez jedla.

Práve v čase Pôstu dokážeme možno pochopiť, aké ťažké je vykonávať čokoľvek s prázdnym žalúdkom. Je náročné počúvať učiteľa alebo sa sústrediť na prácu, keď musíte počúvať vlastné škvŕkanie v bruchu.

Podobne svoje prežívanie v škole opisuje aj Veronica. Nedokázala udržať pozornosť. Trápil ju prázdny žalúdok. Nemala kedy počúvať učiteľov výklad. No vďaka porcii jedla denne mohla aspoň na chvíľu zabudnúť na hlad a venovať sa štúdiu.

Dnes študuje učiteľstvo a obchod na vysokej škole a ako sama hovorí, vzdelanie je dôležité, lebo vzdelaný človek má moc. „Už nie ste závislí na druhých, ale môžete robiť veci, ktoré chcete, zarobiť peniaze a žiť dobrý život. Už nie ste „nikto“, stávate sa niekým,“ hovorí hrdo Veronica.

 

V živote to nemali mať ľahké, no vďaka porcii jedla denne dostali nádej
Veronica (foto: Mary’s Meals)
Mary’s Meals pomáha po celom svete

Príbeh mladej Poonam je v mnohom podobný ako rozprávanie o Lette či Veronice. Toto mladé dievča má pätnásť rokov a žije v indickej Kalkate spolu so svojimi dvoma sestrami a dvoma bratmi. V istom momente im ochorel otec. Dovtedy všetko v rodine stálo na ňom. Musel ísť takmer na rok do nemocnice. Hrozilo mu, že sa už celý život nebude môcť pohnúť. Rodina obratom riešila existenčné problémy a hlad. Možnosť študovať a zabezpečiť si tak lepšiu budúcnosť prestávala byť možnosťou.

Jedlá Mary’s Meals sa podávajú v Indii v najchudobnejších severovýchodných štátoch ako sú Bihar či Orissa, alebo tiež v spomínanej Kalkate. Mnoho projektov funguje aj v oblasti hlavného mesta Indie, Dillí. Jedlo v školách dostáva takmer 43 tisíc detí od roku 2004. Poonam je jedným z nich.

Tínedžeri podobní Poonam riešia priateľstvá, vzťahy, nové trendy a zábavu. Ona sa zrazu musela starať o celú rodinu. „Keď sa otec nebol schopný pohnúť, boli sme bez jedla aj celý týždeň. Cítili sme hnev aj bolesť, ale nedalo sa s tým nič robiť,“ popisuje útrapy Poonam.

Dnes však vďaka jednému jedlu v škole môže Poonam snívať svoj sen naďalej. Túži sa stať lekárkou a pomáhať vo svojej krajine. Nádej, ktorú dostala, berie veľmi vážne a ako sama hovorí, je vo veku, kedy sa má učiť a nie zabávať. „Keď sa rozprávam s chlapcami, vždy hovorím nahlas a varujem ich, aby za mnou nechodili. Na takéto nezmysly nemám čas,“ hovorí s kamennou tvárou Poonam.

 

V živote to nemali mať ľahké, no vďaka porcii jedla denne dostali nádej
Poonam (vľavo) s kamarátkou (foto: Mary’s Meals)

 

Milióny porcií zo Slovenska

Mary’s Meals Slovensko vzniklo pred vyše dvoma rokmi ako spontánna iniciatíva skupiny nadšencov, ktorí sa rozhodli šíriť myšlienku podpory Mary’s Meals na Slovensku vo svojom voľnom čase a bez nároku na odmenu. Dnes vďaka tomu mnohí Slováci prispeli už takmer na 5 miliónov porcií jedla deťom v núdzi po celom svete.

Na jeseň 2018 sa sformovalo jadro dobrovoľníckej skupiny. Pri zrode slovenskej pobočky hnutia Mary’s Meals bol aj právnik Viktor Porubský, ktorý zažil, ako vyzerá chudoba vo svete a že pomoc má zmysel, keď s manželkou pomáhali ako dobrovoľníci v Indii. „Keď som sa potom dozvedel o myšlienke Mary’s Meals, jednoducho som nenašiel výhovorku na to, aby som sa do tohto projektu nezapojil,“ hovorí dobrovoľník Viktor, ktorý spolu s ďalšími začali šíriť myšlienku tohto charitatívneho diela na Slovensku, pričom kanceláriami boli ich vlastné obývačky.

Dnes má však Mary’s Meals Slovensko za sebou mnohé úspešné projekty. Dobrovoľníci už pravidelne organizujú charitatívny beh v Tatrách, vďaka ktorému Slováci „vybehali“ 100 tisíc pokrmov v škole pre deti, ktoré to potrebujú tak ako Lette, Veronica či Poonam.

Okrem toho pred koronakrízou šírili myšlienku Mary’s Meals pomocou charitatívnych  koncertov, jarmokov, pravidelných prezentácií či knižnej burzy. Naposledy Slováci cez iniciatívu Vianočný stôl zabezpečili jedlo pre 1284 detí na celý školský rok. Okrem toho môžu ľudia svoje príspevky na podporu projektu školského stravovania posielať i vo verejnej zbierke počas celého roka, pričom dobrovoľníci sa zaviazali, že všetky takto vyzbierané peniaze pôjdu priamo na podporu projektu. Tento rok po prvýkrát môžu ľudia dielo podporiť aj cez 2 % z dane.

Mary’s Meals (v preklade Máriine jedlá, podľa nebeskej Matky) je charitatívne dielo, ktoré spája stravovanie detí so vzdelaním na školách v ich vlastnej krajine a komunite. Poskytuje chudobným deťom jedno jedlo denne v mieste ich vzdelávania a robí tak už v 19 krajinách sveta. Aktuálne náklady na nasýtenie jedného dieťaťa počas celého školského roka sú 18,30 EUR. Jedlo pre deti na mieste varia tamojší dobrovoľníci, zväčša rodičia detí, ktorých je po svete vyše 80 tisíc. Robia to preto, lebo vedia, že miska jedla denne môže doslova zmeniť život a priniesť skutočnú nádej. Viac o Mary’s Meals sa dočítate na www.marysmeals.sk

 

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00