Valentín – oslava lásky, nie peňazí

Valentín – oslava lásky, nie peňazí
Stojí okázalé rande, ktorého fotku hneď dáte na sociálnu sieť, za to? Nie. Stačí si uvedomiť: čím menej minieme, tým viac dostaneme.

Autor: Katie Waitová

V Knihe prísloví (15, 17) sa píše: „Lepšia je zelenina za pokrm a láska popritom, ako vykŕmený vôl a pritom nenávisť.“

A predsa, na sviatok svätého Valentína nás dnešná konzumná spoločnosť núti uveriť, že treba minúť veľa peňazí – ako dôkaz svojej lásky. Vlastne, aby sme boli presní, podľa americkej spoločnosti Bankrate, ktorá sa zaoberá financiami, je to až päťsto dolárov (vrátane kvetov, šampanského, čokolády, šperkov a večere). Mnohí si v januári určíme istý plán – a načo, aby sme ho venovali komerčnému sviatku? Prečo sa podvoliť tomuto tlaku spoločnosti, keď môžeme spoločne tráviť čas aj bez toho, aby sme míňali…

Do tejto výzvy sme sa s manželom zapojili minulý mesiac, keď sme si prechádzali decembrový rozpočet – párty, oslavy, návštevy… Dokážeme sa zabaviť aj bez míňania, však? Ukázalo sa, že je to ľahšie, než sme si mysleli, a väčšmi sme sa dokázali sústrediť jeden na druhého. Neplatili sme totiž za čosi, čo by nás rozptýlilo.

Ponúkam vám niekoľko spôsobov, ako aj vy môžete spolu stráviť čas a neutratiť peniaze na Deň svätého Valentína:

 

Valentín – oslava lásky, nie peňazí

 

1. Zasúťažte si, dajte si výzvu

Je celkom logické, že ak nikam nepôjdete, ušetríte. Namiesto toho, aby ste si objednali jedlo a vypožičali film, sa zahrajte na MacGyvera – preskúmajte okolie a zistite, čo máte doma. Počuli ste už o populárnych akciách namaľuj a odpi si? Nuž, ja som na takej ešte nebola, ale poznám dve veci, ktoré na nich nájdete – víno a súpravu na maľovanie. Nikdy som sa tak nenasmiala, ako keď sme si s manželom ukázali tie krásne „portréty“, čo sme si maľovali vodovými farbičkami a fixkami našich detí.

Ak máte radi hry, čo tak skúsiť kuchársku výzvu? Nie je to len spôsob, ako sa z komory a chladničky zbaviť potravín pred termínom spotreby, ale aj zaujímavý spôsob, ako pripraviť večeru a objaviť nový recept. Palacinky s banánom a ricottou? Skvelé! Kukuričný chlieb s tuniakom a fazuľou? Nie až tak…

Pripravení na výzvu?

Ak je fajn počasie, vezmite stan alebo len prikrývky a užívajte si nočnú oblohu plnú hviezd. Iba vy a váš milovaný… a baby monitor. Nechajte mobil mobilom a vychutnajte si celú noc – alebo pokým vás nezačne bolieť chrbát. Už nie sme takí mladí.

 

2. Postavte dom alebo choďte von so psom

Pozrite sa von, čo ponúka komunita. V miestnych novinách alebo na internetových stránkach si vyhľadajte kultúru. Je pravdepodobné, že vstupné bude zdarma alebo veľmi nízke. S mužom sa veľmi radi prechádzame okolo kníhkupectiev. No často sa stáva, že neodoláme pokušeniu v podobe románu v tvrdej väzbe a koláča. Dá sa z toho spraviť lacné rande? Knižnica a vlastná šálka kávy. Vymeňte zvyčajnú sobotňajšiu večeru s filmom za poobedňajší výlet do múzea alebo za karaoke či stand-up comedy v stredu.

Rozpočet vám nedovolí opatrovateľku? Zavolajte kamarátke a ponúknite, že nabudúce postrážite deti vy. Chcete dať niečo druhým? Strávte deň ako dobrovoľníci. Spýtajte sa miestneho útulku, či nepotrebujú vyvenčiť psíkov, môžete sa informovať v miestnej cirkvi, či niečo netreba, napríklad ponúknuť jazykové konverzácie. Skúsiť môžete aj v občianskych organizáciách. Čas strávený s partnerom je cennejší, ak slúžite druhým.

 

Valentín – oslava lásky, nie peňazí

 

3. Naplánujte si rande – v kostole

Nikto netvrdí, že sobota večer musí znamenať rande. Niekedy si ho môžete dať aj v nedeľu ráno. Zvyčajne chodíme do kostola celá rodina, no niekedy sa stane, že idem sama s manželom. Dáva nám to čas na seba, no i čas zamyslieť sa. A žiadne z detí ma neťahá za ruku, že potrebuje cikať. Niekedy sa potom ideme poprechádzať alebo na kávu.

Inou alternatívou môže byť farská kancelária pre rodiny, ktorá organizuje manželské večery či semináre. Tieto podujatia zvyčajne nestoja takmer nič a je to skvelý spôsob, ako sa stretnúť s farníkmi.

Pamätáte si kurzy predmanželskej prípravy? Farský kňaz nám raz porozprával o cvičení pre snúbenecký pár. Sedíte v tichu a pozeráte sa na seba. Môžete povedať len tri slová. Tie majú opísať vášho budúceho manžela/manželku. Jeden povie slovo, ktoré si vybral. Potom desať minút sedíte a rozmýšľate o ňom. Potom ten druhý povie slovo. A znova desať minút sedíte. Po hodine je cvičenie hotové. Príde vám to trošku divné? Aj bolo, no malo to hlboký zmysel.

Stoja tieto tri rande za to, aby ste fotku z nich hodili na sociálnu sieť? Nie. No pri sťahovaní opaskov nášho rozpočtu sme si uvedomili, že čím menej minieme, tým viac dostaneme.

Zdroj: forher.aleteia.org

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00