Vašek (42): Panna Mária nechce, aby sme sa kvôli nej hádali

Vašek (42): Panna Mária nechce, aby sme sa kvôli nej hádali
Vašek je mladý moderný muž a otec piatich detí, ktorý sa netají tým, že je oddaným ctiteľom Panny Márie. Pomáha tak vo svojom okolí búrať mylné predstavy o mariánskej úcte ako prežitku či už takmer neživej tradícii našich starých rodičov.

Bol si od malička vedený k mariánskej úcte, či si ťa Mária nejako našla?

Nespomínam si, že by som bol v detstve špeciálne vedený k úcte voči Panne Márii, ale vždy mi bola veľmi blízka. Možno môj vzťah k Panne Márii pozitívne ovplyvnila udalosť, keď ma moja mama počas problémového tehotenstva odovzdala Božej Matke. Povedala jej: „Nech toto dieťa je tvoje.“

Keď sa spätne obzriem za udalosťami vo svojom živote, jednoznačne vidím v mnohých situáciách rukopis a mocnú ochranu našej Matky. Po druhom obrátení v dospelosti sa môj vzťah k Márii ešte zintenzívnil.

 

Vašek (42): Panna Mária nechce, aby sme sa kvôli nej hádali

 

Čo hovorí Mária ako žena a matka do života tebe ako mužovi a otcovi?

Skutočne potvrdzujem, čo sa hovorí o Panne Márii, že ona nás vždy privedie k svojmu synovi. Keď som napríklad uspával svoje deti a ležali sme spolu v posteli, často som premýšľal nad tým, koľkokrát podobne uspávala Panna Mária malého Ježiška. Nad čím všetkým rozmýšľala, keď mu pripravovala jedlo, keď sa s ním hrávala, keď ho utešovala; o čom všetkom sa bavili pred tým, ako začal verejne účinkovať. Práve podobné intímne chvíle s mojimi deťmi mi ešte viac priblížili vzťah a lásku Božej Matky k jej synovi. Vďaka svojim deťom som si uvedomil, ako bola Mária úzko spojená s Pánom Ježišom, čo sa neskôr potvrdilo na Kalvárii.

 

Vašek (42): Panna Mária nechce, aby sme sa kvôli nej hádali

 

Je mariánska úcta v tvojom okolí na ústupe, či na vzostupe?

Badám vo svojom kresťanskom okolí dva hlavné prúdy. Prvý je, že pod takou falošnou ekumenizáciou nebudeme Pannu Máriu radšej ani spomínať, aby sme neurazili našich bratov z iných cirkví. Istotne by Panna Mária nechcela, aby sme sa kvôli nej hádali, ale zase mám dojem, že sa jej veľmi ľahko vzdáme pre spomínaný dôvod, takže by som mohol povedať, že mariánska úcta je na ústupe.

Druhý prúd je ten, kde veriaci pochopili silu a moc, ktorá bola daná Panne Márii, a stále viac sa na ňu obracajú v modlitbách ako na Orodovnicu. Odoprie syn prosbu svojej matke? Určite nie. Keďže si myslím, že tento druhý prúd v mojom okolí má väčšie zastúpenie, tak jednoznačne tvrdím, že mariánska úcta je na vzostupe. V našom slovenskom národe je Panna Mária hlboko zakorenená a čas, keď prehovorí skrze náš národ, nie je ďaleko. Veď koľko národov vo svete má za patrónku Božiu Matku?

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+