Veľká noc vo svete

Veľká noc vo svete
Prežívame vstup do slávnostného Veľkonočného trojdnia. Bude opäť – ako každý rok – plné bolesti, odpustenia a vďačnej radosti. Ako tieto dni prežívajú v iných krajinách?

Vo francúzskom meste Haux počas týchto sviatkov pripravujú omeletu zo 4 500 vajec, ktorá dokáže zasýtiť viac než tisíc ľudí. Omeleta sa podáva na námestí. Tradícia pochádza z dôb Napoleona, keď so svojou armádou prechádzal mestom a miestnych ľudí vyzval, aby armádu nakŕmili.

 

Veľká noc vo svete

 

V Brazílii na Veľkú noc vyrábajú slamené postavy, ktoré vešajú na uliciach a bijú ich palicami. Majú predstavovať Judáša, Ježišovho zradcu.

Na gréckom ostrove Korfu ľudia na Bielu sobotu vyhadzujú z okien kvetináče a iné záhradné nádoby. Tie padajú na dlažby ulíc a rozbíjajú sa. Tento zvláštny zvyk je symbolom nového života, ktorý jar i Veľká noc prinášajú.

Bulharské rodiny majú ďalšiu zaujímavú tradíciu. Najstaršia žena v rodine berie do rúk na červeno namaľované vajíčko a potiera ním líčka deťom, aby boli zdravé a silné.

Nemecké stromy sú počas Veľkonočných sviatkov ozdobené tisíckami farebných vajíčok.

 

Veľká noc vo svete

 

V Indonézii je približne sedem miliónov katolíkov. Kresťanstvo sem priviezli misionári z Portugalska. Mladí muži sa v rôznych častiach tejto krajiny nechávajú priviazať ku krížu a predstavujú tak divákom umučeného Ježiša.

Mohli by sme pokračovať ešte hodnú chvíľu, veď ako sa hovorí – iný kraj, iný mrav. Ak má váš región či mesto, obec svoje vlastné svojrázne zvyky, podeľte sa o ne s nami v komentároch pod článkom.

Požehnané sviatky!

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00