Verím Pane 2019 otvára svoje brány

Verím Pane 2019 otvára svoje brány
Aj tento rok sa metropola Oravy, Námestovo, premení na dejisko najstaršieho gospelového festivalu na Slovensku – Verím Pane, ktorý slávi už svoj 29. ročník a uskutoční sa v termíne 17. – 21. 7. 2019.

Foto: gospelfoto.sk

Organizátori si opäť pre svojich verných, ako aj nových účastníkov pripravili bohatý kultúrny program, ktorému bude kraľovať najmä kresťanská hudba všetkých žánrov a jazykov, na svoje si prídu aj fanúšikovia divadla, zaujímavých diskusií, či workshopov a naprázdno neodídu ani tí, ktorí hľadajú iba čisté duchovno.

V stredu, 17. júla, otvorí festival svoje brány na sv. omši o 17-tej hodine v Kostole sv. Šimona a Júdu. Po záverečnom požehnaní budú kroky všetkých smerovať už na námestovský amfiteáter, na ktorom sa ako prví predstavia mladí chlapci zo srdca Slovenska (Zvolen), ktorí si hovoria Timon, a hneď po nich vystúpi kapela Magnet, ktorá vám pod vedením učiteľa Juraja Begalu zahrá a zaspieva vaše obľúbené pesničky. Na samý záver sú pripravené ešte aj chvály v podaní Braňa Kožucha a LF Band.

 

Verím Pane 2019 otvára svoje brány

 

Od štvrtka, 18. júla, bude v plnej prevádzke aj festivalová Čajovňa, ktorá vám poskytne počas celého dňa bar s pestrou ponukou studených či horúcich nealkoholických nápojov, možnosť zahrať si spoločenské hry alebo len tak posedieť s kamarátmi.

Po festivalovej sv. omši pozývame všetkých opäť na amfiteáter, kde štvrtkové koncerty odštartuje mladučké sesterské trio zo susednej Českej republiky zvané The Addams Sisters. Rovnako z Čiech pochádza aj ďalšia kapela, ktorá si hovorí A.M.Úlet, a do tretice sa na pódium postaví aj charizmatický slovenský pesničkár Peter Janků.

Druhú polovicu večera odpáli zoskupenie Spod Budína, ktoré prinesie na námestovský amfiteáter prevažne ľudové piesne, znejúce v rytmoch jazzu, rocku, či reggae. Úplný záver večera bude patriť kapele, ktorá je už na festivale doslova legendou, a ktorú všetci poznajú pod menom Credo.

 

Čo je na festivale Verím Pane nové, resp. na čo by sme sa mali najviac tešiť, sme sa opýtali priamo jedného z hlavných organizátorov, Daniela Gašpierika: “Asi najväčšou programovou novinkou je pomerne celistvý program vo festivalovej čajovni. Oproti minulému roku máme väčší stan, postavili sme v ňom ozvučené a nasvietené pódium. V prípade dažďa sem vieme program presťahovať a rovnako vieme pripraviť hodnotný program v denných hodinách počas celého festivalu. Z programu by som okrem festivalových stálic ako Credo, Križiaci, Kéfas, Boží Šramot odporučil aj chválové kapely, ktoré k nám zavítajú po dlhšom čase, konkrétne Lámačské chvály, F6. Odporučil by som dlhodobo aktívnu slovenskú, dnes už gospelovú legendu Kapucínov, či pomerne nový zjav na tejto scéne z bratislavského pohraničia, ktorí si hovoria BL GOSPEL. Snažíme sa dávať priestor aj novým interpretom, tešíme sa z účasti kysučana, ktorý si hovorí Dávid DAVE a tohtoročného objavu Košického zlatého pokladu – Viki Tarabová.”

 

Verím Pane 2019 otvára svoje brány

 

V piatok, 19. júla, sa môžu účastníci festivalu tešiť od rána aj na zaujímavé prednášky a workshopy, ktorých dejiskom bude festivalová Čajovňa. Ako prvý sa o slovo prihlási Pavol Prockl so svojim workshopom na tému veľká produkcia. Paľove cenné rady skúsi priamo na mieste praktizovať kapela Magnet.

Poobede sa na vás v našom stane bude tešiť aj Peter Janků, aby vám formou recitálu predstavil svoje najnovšie hudobné CD s názvom Pútnik. Naša čajovňa bude ďalej hostiť koncert Mira Vranského. Vystrieda ho kapucín Felice, aby predstavil svoju aktuálnu knihu ,,Misionár Božieho milosrdenstva.” Pred festivalovou sv. omšou program v čajovni uzavrie koncert folkovej skupiny Skalka.

Festivalové pódium na amfiteátri odštartujú starí dobrí Kapucíni a hneď po nich príde Peter Milenky & Band. Aj do tretice, sa na pódiu predstaví kňaz, ktorého všetci poznajú pod prezývkou Felice. Piatková ponuka koncertov bude pokračovať vystúpením kapely Boží šramot, ktorí tešia svojou hudbou, spevom, či inštrumentmi celé Slovensko, pričom samý záver večera bude patriť Lámačským chválam, ktoré si po novom hovoria LCH Live.

 

Verím Pane 2019 otvára svoje brány

 

V sobotu, 20. júla, sa budete môcť ráno rozhodnúť, či dáte prednosť skôr duchovnej obnove pod vedením dp. Štefana Bocka, ktorá sa bude konať v kostole alebo zavítate opäť do festivalovej Čajovne, kde budú prednášať manželia Gunárovci a Bencelovci o svojich zážitkoch a skúsenostiach na tému ,,Bez strachu do manželstva”. Diskusiu vystrieda koncert Ondra Štyráka. Na pravé poludnie vás čaká prezentácia knihy Stanley – Ešte sme neskončili, ktorú vám príde predstaviť jej autor a Stanleyho veľký kamarát – Michal Hirko.

Program v Čajovni pokračuje samozrejme aj v poobedných hodinách. Ako prvá vystúpi vždy usmiata kapela Smaily. Detské publikum zase poteší Divadlo KaSia s hrou Zajko Fajko a had Vadík. Po nich sa predstaví novovzniknutá gospelová formácia Rebeli. Na záver tohto bloku nás čaká Miro Jilo a jeho Pesničkohry, na ktoré sa tešia všetky deti.

O 14:30 sa na vás v Dome kultúry teší Pavol Danko s druhou premiérou predstavenia Tanečného divadla ATak – Agnus Dei.

Koncerty na amfiteátri začnú v podaní bratislavskej kapely Catharsic, ktorých vystrieda iba 16 ročná, ale výborná Viki Tarabová. Pódium bude patriť ďalšej legende gospelu – kapela Sába. Po nich vystúpi návšteva zo susedných Čiech, pesničkár Pavel Helan. Na záver sobotného večera sa predstaví formácia F6, ktorých evanjelizačnou víziou je zmierenie rómskeho a slovenského národa.

 

Verím Pane 2019 otvára svoje brány

 

Nedeľu, 21. júla, ako záverečný deň festivalu začneme o 11:00 hod. festivalovou sv. omšou priamo na amfiteátri. Hlavným celebrantom bude v tomto prípade salezián Ján Holubčík, ktorého bude hudobne doprevádzať zbor pod vedením dp. Mareka Jamricha.

Poobede sa všetci stretneme na amfiku, kde bude pripravená posledná nádielka koncertov. Ako prvý sa na vás teší Dávid DAVE, ktorý sa hudbe venuje už od útleho detstva. Hneď po ňom na pódiu uvidíme ďalších skvelých mladých ľudí, ktorí si hovoria G.O.D.’s a žánrovo majú blízko k americkému gospelu a k hviezdam ako Kirk Franklin, Whitney Houston alebo Take 6. Tretím interpretom, ktorý poteší námestovský amfiteáter, je česká skupina Hrozen.

Po nich sa opäť naladíme na nôtu americkeho gospelu, ktorý vám príde predviesť tentokrát slovensko-rakúske zoskupenie BL Gospel. Ďalej sa môžete tešiť aj na kapelu pochádzajúcu z neďalekej Trstenej, známu pod menom Križiaci, ktorých vystrieda ďalšia stálica festivalu Verím Pane, Kéfas. Poslednú bodku nielen za nedeľným programom, ale aj celým festivalom Verím Pane, bude mať vo svojich rukách zoskupenie umelcov a lídrov chvál zo Spoločenstva Piar, ktorí si hovoria jednoducho PiarMusic.

 

Verím Pane 2019 otvára svoje brány

 

Aktuálne informácie o programe nájdete na www.verimpane.sk.

 

Ak by ste sa chceli zapojiť viac ako len účasťou na programe, hľadáme dobrovoľníkov na pomoc s organizáciou festivalu, stačí sa registrovať na www.verimpane.sk v sekcii INFO – DOBROVOĽNÍCI – záujemcovia neskôr obdržia informácie e-mailom.

Vstup na všetky podujatia festivalu je voľný, festivaloví návštevníci a fanúšikovia ho môžu podporiť dobrovoľnými príspevkami. Pri podujatiach v kultúrnom dome odporúčame využiť možnosť rezervácie miest.

Hudobný festival Verím Pane sa konal prvýkrát v roku 1990 v Horných Kočkovciach. V rokoch 1994 – 1996 bola miestom konania Považská Bystrica. V roku 1997 sa festival nekonal a od roku 1998 sa koná v Námestove.

Festival oficiálne zastrešuje a organizuje LUX communication v spolupráci s organizáciami a inštitúciami: Gospelová muzika, o. z., Rímskokatolícka farnosť Námestovo, Mesto Námestovo, Žilinský samosprávny kraj a Dom Kultúry Námestovo.

 

Pavol Štefanička

Hudobný festival Verím Pane

Slovensko+

Na čo si dať pozor pred svadbou?

Aktuálne tlačové vydanie

Na čo si dať pozor pred svadbou?

Číslo 7, 1. júla 2022

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+