Viliam Dobiáš: Neprimerané zásoby múky a cestovín nezvyšujú obranyschopnosť organizmu

Viliam Dobiáš: Neprimerané zásoby múky a cestovín nezvyšujú obranyschopnosť organizmu
Situácia je vážna, no netreba robiť paniku. Aké opatrenia nám radí dodržiavať skúsený lekár, doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD.? Aký je jeho názor na zrušenie verejných podujatí?

K dnešnému dňu je oficiálne potvrdených desať prípadov nákazy koronavírusom na Slovensku. Ako na situáciu pozeráte vy, lekár, záchranár s dlhoročnou praxou? Je čas robiť paniku?

Netreba robiť paniku, treba sa rozumne správať. Zatiaľ je sedem prípadov (rozhovor vznikol v stredu 11. 3., pred potvrdením ďalších troch prípadov; pozn. red.), ale určite to bude stúpať. Dobrovoľná karanténa spomalí šírenie. Pre ľudí je jedno, či naraz ochorie sto, alebo tisíc ľudí. Spomalenie nárastu je dôležité kvôli kapacite zdravotníckych zariadení. Keď treba hospitalizovať približne desať percent nakazených, čo sú prevažne starí a chorí ľudia, tak pre nižší výskyt sú počty postelí dostatočné, pre nárazový výskyt nie.

To znamená, že časť postihnutých nedostane primeranú starostlivosť a lôžka blokované pacientmi s koronavírusom budú chýbať pre ostatných chorých, ktorí denne prichádzajú do nemocníc so zhoršením svojich chronických ochorení. Keď budú v nemocnici ležať mladí s príznakmi vírusovej infekcie, nebude miesto pre vašu babičku s mozgovou porážkou.

 

Ako sa podľa vás môže vyvíjať situácia ďalej?

Podľa prepočtov chorých, hospitalizovaných a zomretých v ohnisku nákazy v Číne, kde už nepribúdajú ďalší chorí, vychádzajú predpoklady pre Slovensko nasledovne: možno budeme mať približne šesť a pol tisíca nakazených, asi päťsto ľudí bude hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti a zomrie päťdesiat ľudí. V prospech nižších čísiel oproti odhadom hovorí vyšší hygienický štandard našich domácností v porovnaní s Čínou, ale, na druhej strane, máme viac starších a chorých občanov s chronickými ochoreniami.

Ľudia robia paniku pri desiatkach mŕtvych na koronavírus, je to iste tragédia. Ale každý rok na Slovensku zomrie najmenej osemsto ľudí na chrípku a vtedy sa nikto neplaší, nezháňa zásoby, rúška, špeciálne mydlá, neobviňuje politikov, že nie je k dispozícii vakcína, a hlavne nikto sa neočkuje proti chrípke (maximálne päť percent obyvateľstva).

 

Viliam Dobiáš: Neprimerané zásoby múky a cestovín nezvyšujú obranyschopnosť organizmu

 

V utorok (10. 3. 2020) premiér Pellegrini vydal zákaz organizovať verejné podujatia, medzi nimi aj omše. KBS sa rozhodla tento krok rešpektovať. Myslíte, že je rozhodnutie premiéra opodstatnené?

Premiér je zastupujúci minister zdravotníctva, okrem neho sú na ministerstve trvale zamestnaní odborníci, ktorí mu pripravujú podklady, a on o nich len informuje. K dispozícii sú aj najvyššie vzdelaní odborníci z praxe, ktorí radia ministerstvu z pozície hlavných odborníkov pre virológiu, epidemiológiu, hygienu, krízový manažment, a iní. Všetky navrhované odporúčania a príkazy sú podložené najlepšími odborníkmi spomedzi špičkových lekárov.

 

Veriaci a aj mnohí kňazi sa vyjadrujú, že práve v tomto čase sme si omše nemali nechať vziať. Dá sa v tejto situácii nájsť akýsi zdravý prienik? Ako by podľa vás vyzeral?

Zhromaždenie veľkého počtu ľudí zvyšuje riziko vzájomnej nákazy. Ak je chorý jeden člen rodiny, nakazí pár ľudí v rámci rodiny. Ak príde jeden nakazený v inkubačnej dobe ešte bez príznakov medzi dvesto ľudí v kostole, môže nakaziť polovicu z nich a každý z nakazených nakazí ďalších. Reťazová reakcia.

Nikomu z veriacich sa nestratí viera, ak vynechá tri – štyri sväté omše, ale nenakazí chorého člena rodiny so srdcovým ochorením, ktorý by mohol zomrieť na vírus. K dispozícii sú omše v televízii, na internete, v médiách, je možnosť sa modliť. V Pôste si odriekame niečo, čo je nám veľmi milé. Z tohto pohľadu si odrieknuť účasť na omši môže byť prejavom pôstu. Aj Ježiš sa na púšti štyridsať dní modlil a nebol celý čas v chráme.

 

Viliam Dobiáš: Neprimerané zásoby múky a cestovín nezvyšujú obranyschopnosť organizmu

 

Čo je podľa vás z pohľadu lekára najdôležitejšie dodržiavať, aby sme sa uchránili pred týmto vírusom?

Strániť sa veľkej koncentrácie ľudí. Vieme, že vzdialenosť dvoch metrov od nakazených a kontakt kratší ako pätnásť minút nezvyšuje riziko nakazenia. Ďalej umývať si ruky mydlom (stačí obyčajné) po toalete, pred jedlom, po príchode domov, po kašli, smrkaní, po kontakte s inými ľuďmi, kašľať a kýchať nie do dlane, ale do vreckovky, vyhýbať sa kontaktom s osobami, ktoré boli v postihnutých oblastiach. Pri teplote, kašli a prejavoch ochorenia začať s liekmi proti teplote, ostať doma a telefonicky konzultovať so svojím lekárom. Nestýkať sa s ďalšími v byte, ostávať v jednej izbe. Nechodiť vykupovať obchody, neprimerané zásoby múky a cestovín nezvyšujú obranyschopnosť organizmu. (úsmev)

 

A ako na to pozeráte pohľadom veriaceho človeka?

Boh na nás zosiela len také trápenia, o ktorých vie, že ich zvládneme. Nezúfať, modliť sa a byť silný vo viere. Vieme, že bez Božej vôle sa nikomu z nás vlas na hlave neskriví. A ak áno, tak je to Božia vôľa, ktorej sa denne podriaďujeme v modlitbe: „… buď vôľa tvoja, ako v nebi, tak i na zemi…“

 

https://www.slovoplus.sk/koronavirus-hla-teraz-je-milostivy-cas/

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00