VLADYKA CYRIL VASIĽ: KEĎ SA OHLASOVANIE BOŽEJ SPRAVODLIVOSTI A PRAVDY STANE NEPOHODLNÝM…

VLADYKA CYRIL VASIĽ: KEĎ SA OHLASOVANIE BOŽEJ SPRAVODLIVOSTI A PRAVDY STANE NEPOHODLNÝM…
Prinášame kázeň vladyku Cyrila Vasiľa SJ, apoštolského administrátora Košickej eparchie, zo eparchiálnej slávnosti chrámového sviatku Baziliky minor Zostúpenia Svätého Ducha v Michalovciach, ktorá sa konala 30. mája.

Drahí bratia a sestry.

Dovoľte mi na úvod jednu netradičnú otázku. Už vám niekedy niekto sprosto vynadal? Kedy ste počuli nejakú novú, doteraz neotrepanú nadávku? Že neviete ako to myslím? Nuž tak, že aj v nadávaní vládnu isté pravidlá, recyklujú sa staré ale vytvárajú sa aj nové nadávky. A vytvárajú sa aj nové ciele nadávok – a to nielen v súkromnej, ale aj v takpovediac verejnej sfére.

Pravdepodobne ste si aj vy všimli, že v istom type médií, článkov a komentárov sa od istého času zvýšila frekvencia ale aj tvorba nových nadávok a urážok, ktorých cieľom sú veriaci kresťania a zvlášť katolíci.

Obľúbeným terčom tejto novej kategórie „rádoby“ urážlivých nadávok je praktizujúci veriaci, teda taký človek, ktorý svoju vieru neskrýva, nehanbí sa za ňu, vie si ju obhájiť a podľa nej koná v osobnom živote. Keď má náhodou dokonca nejakú verejnú funkciu, hoc aj založenú na jeho odbornosti, alebo dôvere spoluobčanov, ale napriek tomu nepopiera, že je veriaci, ba dokonca o svojej viere aj verejne hovorí, alebo aspoň niekedy v minulosti hovoril a dnes sa od toho nedištancuje, tak sa priam rozbehne súťaž, kto vymyslí „krajšiu“ – teda čo najškaredšiu a ešte urážlivejšiu a zosmiešňujúcejšiu urážku. Takéhoto človeka, kresťana vraj treba poslať možno už ani nie do cirkusu, ale rovno do blázinca a hlavne mu v žiadnom prípade neslobodno dovoliť, aby sa dostal do politiky, do parlamentu, či nebodaj za ministra.

// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00