Všetko tvoríš nové – aj v roku 2021

Všetko tvoríš nové – aj v roku 2021
Hladný prichádzam. Neopustíš. Dávam všetko. Dnes pieseň hrám. Ty si mojou láskou. Koľkým z vás po prečítaní týchto názvov piesní začala znieť v hlave známa melódia? Ak ste za posledných pätnásť rokov zvykli navštevovať mládežnícke omše či rôzne modlitebné stretká naprieč Slovenskom, pravdepodobne tieto piesne poznáte. Aj takto si vieme priblížiť obrovský vplyv misijnej komunity Rieka Života so sídlom v Podolínci.

Autor: Matej Hudáček

Hoci sa väčšine z nás spája Rieka Života len s plejádou ikonických piesní, mnohí sme toto spoločenstvo zažili aj ináč. Či už návštevou na jednej z chválových prvých nedelí v podolínskom kláštore alebo ešte osobnejšie, počas množstva zrealizovaných ľudových misií redemptoristov, na ktorých laici s rehoľou spolupracujú. Práve redemptoristi, menovite zvlášť páter Michal Zamkovský, sa pričinili o vznik tohto misijného spoločenstva.

Možno aj práve preto sa Rieka Života akoby tak bránila vnímaniu ako „chválovej“ či „gospelovej kapely“. Vždy bolo sympatické vidieť, keď Podolínčanov pozvali hrať na nejaký festival a spolu s hudobníkmi bolo na pódiu aj niekoľko ďalších ľudí zo spoločenstva, ktorí nehrali na nič. Stáli za sebou, modlili sa spolu a aj takto svedčili divákom, že v spoločenstve ide o niečo viac, než len nahrávať CD a rozvíjať muzikantskú kariéru. Hoci v istom zmysle po sebe Rieka Života zanecháva výraznejšiu stopu než akíkoľvek súčasní kresťanskí hudobníci.

 

Všetko tvoríš nové – aj v roku 2021

 

Je to práve šesť albumov, ktorých piesne výrazne ovplyvnili hudobnú i duchovnú tvár mladých Slovákov za posledné desiatky rokov. Od neskúsených začiatkov k profesionálnym produkciám – no stále s pokorou, srdiečkom a bezprostrednosťou. Po siedmich rokoch vydali siedme CD s názvom Všetko tvoríš nové. Ako to dopadlo?

Presne podľa očakávaní – teda výborne.

S albumom prichádza dvanásť piesní, z toho v deviatich prípadoch ide o preklady. Teda zahraničné verzie prebásnené do slovenčiny, v tomto prípade najmä niekoľko najväčších hitov od špičiek zahraničnej chválovej scény zo spoločenstiev ako Hillsong, Bethel či United Pursuit, či pár menej známych, no o to viac prežitých piesní.

Akousi charakteristikou pre doposiaľ každý album Rieky Života je farba či emócia. Autori si dávajú záležať na bohatosti jazyka, pre mnohé myšlienky prinášajú niekoľko nápaditých obrazov či symbolov. Aj stručné, niekoľkoveršové piesne majú schopnosť zasiahnuť poslucháča, ale aj v dlhších kúskoch nachádzame nezvyčajnú hĺbku, ktorú je náročné opísať slovami. Asi najpresnejší pokus by znel – títo ľudia v životoch prežili každú jednu pieseň a do bodky vedia, o čom spievajú.

 

Všetko tvoríš nové – aj v roku 2021

 

Album si možno vypočuť na streamovacích službách či kúpiť online, ale v tomto prípade sa veľmi oplatí zohnať si fyzické cédečko. S diskom totiž prichádza jeden z najkrajších bookletov z tých, ktorými som doposiaľ listoval – nie dizajnom, ale váhou a posolstvom. Každý text je sprevádzaný svedectvami jednotlivých členov Rieky, každá pieseň tak dostáva úplne iný rozmer. A do veľkej miery dáva odpoveď na otázku, prečo sme museli na nové piesne čakať tak dlho. Bez ich ochutnania v živote, bez konfrontácie spievaných právd s vlastnou vierou by sme dostali len peknú kontemplatívnu muziku. S každou ďalšou prehratou piesňou je však jasné, že v tomto prípade ide o ďaleko viac než len hudbu. Toto je modlitba. Prežutá a prežitá.

Fanúšika tunajšej chválovej kultúry poteší aj tvorcovský príbeh za výrobou albumu. Technicky a zvukovo sa do nahrávania zapojili umelci a remeselníci z prievidzského spoločenstva Piar, čím obohatili nielen nahrávanie piesní a celý produkčný proces, ale dodali napríklad aj kvalitné videoklipy, vďaka ktorým si pár piesní môžeme pozrieť už z pohodlia domova. Príjemnou pastvou pre oči v booklete sú tiež fotky medzinárodne ocenenej fotografky Anny Opinovej, ktorej dielo môžeme poznať aj z iných kresťanských iniciatív a podujatí.

Všetko tvoríš nové prichádza do obchodov aj s prepracovaným spevníkom, ktorý obsahuje úplné notové aranžmány pre klavír, ale aj jednoduchšiu gitarovú časť s textom a akordmi.

 

Všetko tvoríš nové – aj v roku 2021

 

Všetko tvoríš nové | 2020 | 78 minút

 1. Všetko tvoríš nové
 2. Nad vrchmi a oceánmi
 3. Som Božím dieťaťom
 4. Chcem navždy rásť
 5. Otec milosrdný
 6. Ukrytý v náručí
 7. Ako zrnko oceán
 8. Dýchaj na mňa
 9. Kto som ja?
 10. Stačí len jediná
 11. Lebo tvoje milosrdenstvo
 12. Baránok

 

Jedna z nových piesní – Ukrytý v náručí –, ktorú nájdete na CD Všetko tvoríš nové:

CD Všetko tvoríš nové si môžete zakúpiť tu:

https://www.kumran.sk/pripravujeme/23145-cd-vsetko-tvoris-nove-rieka-zivota.html

Autorka fotiek: Anna Opinová

 

 

 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00