Youtuberka Paula Babocká: Viera je pre mňa láskyplný vzťah

Youtuberka Paula Babocká: Viera je pre mňa láskyplný vzťah
Veriacich laikov aktívnych na YouTube by sme vedeli spočítať na prstoch jednej ruky. Paula Babocká alebo PauliBeauty sa nehanbí ukázať vo svojich videách, že sa modlí, chodí na omše alebo že s manželom dali pokrstiť syna Nathaniela. Plní tak výzvu pápeža Františka byť moderným mladým človekom a svedčiť o viere svojím životom príťažlivým spôsobom.

Čo Ťa motivovalo začať s videami na YouTube?

Odkedy YouTube vznikol, sledovala som zahraničných tvorcov a veľmi som túžila mať svoj kanál. PauliBeauty som začala v roku 2016 počas vysokej školy. Spočiatku bolo mojím zámerom robiť len „beauty“ videá – líčenie, odovzdávať rady, robiť recenzie kozmetických produktov či tutoriály. Neskôr som však zacítila potrebu hovoriť ku komunite dievčat a žien, mojich odberateliek, aj o vážnejších, hlbších témach. Tak vznikol formát Kávička s Pauli. Zároveň si na svojom kanáli robím aj taký video-denníček vo forme vlogov, kde zachytávam môj každodenný život.

 

Koho sleduješ Ty?

Sledujem naozaj široké spektrum kanálov – vlogerov zo zahraničia, videá o móde, mama témach, cestovaní, či „záhradkárčení“ (smiech). Obsah si vyberám podľa toho, čo mám momentálne chuť sledovať a či sa s názormi a postojmi daného človeka stotožňujem. Videá, ktoré ma nútia zamyslieť sa a zahĺbiť, sú napríklad filozofické prednášky Jordana B. Petersona.

 

Kde máš hranice v tom, čo „ukázať“ na video, k čomu sa priznať a čo je už pre Teba tabu?

Dobrá otázka. Neviem na ňu úplne odpovedať. Niekto by si povedal, že toho o svojom živote zdieľam celkom dosť, ale keď si to tak vezmeme, vo vlogu je ukázaných tak pätnásť minút z celého môjho týždňa, čo nie je až tak veľa. Púšťam ľudí sledovať moje každodenné fungovanie; o tom, čo momentálne prežívam, hovorím tak, ako by som to hovorila kamarátkam. Je pravda, že postupne tie hranice nachádzam, ale záleží to veľmi od danej situácie. Keď si napríklad prechádzam niečím ťažším a keď je možné, že niekto môže prežívať niečo podobné, zdieľam sa aj s tým. Nechcem vytvárať falošnú predstavu, že všetko je vždy dokonalé.

 

Youtuberka Paula Babocká: Viera je pre mňa láskyplný vzťah

 

Stretla si sa kvôli viere aj s nenávistnými komentármi?

Sem-tam bol nejaký komentár, ale nikdy to nebolo nič veľké. Takéto „útoky“ beriem väčšinou s myšlienkou na Sväté písmo: „Blahoslavení ste, keď vás budú pre mňa potupovať a prenasledovať a všetko zlé na vás nepravdivo hovoriť.“ (Mt 5, 11) Keď si spomeniem na tieto slová, tak ma to prestane trápiť.

 

Ako by podľa Teba mal kresťan vystupovať na sociálnych sieťach?

Myslím, že by mal žiť svoju vieru v každodennosti, teda aj na sociálnych sieťach. Nie je to anonymný priestor, pre Pána Boha nič nie je anonymné. Možno sa na to trošku občas aj zabúda, že tú správu, komentár či palec dolu niekto na druhej strane uvidí; bude za tým hľadať nejaké svoje zlyhanie. Veľa z vecí, ktoré sa nehanbíme napísať pod facebookový status či YouTube video, by sme si z očí do očí nepovedali. Myslím, že ako kresťania máme úlohu šíriť lásku a porozumenie aj v tomto virtuálnom priestore.

 

Čo robíš, aby si nebola otrokom svojho mobilu?

Veľmi pociťujem, že mobil je už silnou súčasťou môjho bežného fungovania. Aby som túto jeho „moc nado mnou“ eliminovala, začala som si robiť dni digitálneho detoxu (deň bez mobilu, televízie a sociálnych sietí). Obrazovky sa snažím nahradiť dobrou knihou, modlitbou, umením a podobne. Je to veľmi oslobodzujúce. Pre staršie ročníky to možno znie ako obyčajná vec, ale moji rovesníci a mladší s tým majú občas problém. Ešte mi dosť pomohlo vypnúť si upozornenia na Instagram či email. Otváram si ich vtedy, keď mám čas a chuť sa im venovať, a nie zakaždým, keď na mňa „vyskočia“.

 

Youtuberka Paula Babocká: Viera je pre mňa láskyplný vzťah

 

Aké aplikácie sa oplatí používať?

Popri malom som si obľúbila aplikáciu Ruženec, keď sa potrebujem pomodliť počas „kočíkovania“. Pomáha mi, keď sa niekto akoby modlí so mnou.

 

Čo pre Teba znamená veriť v Boha/veriť Bohu?

Viera mi dáva životné smerovanie a nádej, že môj život má hlbší zmysel. Pomáha mi prežívať svoj život lepšie, mám vzor, ktorému sa snažím aspoň trošku priblížiť.

Učí ma ako odpúšťať, milovať, prežívať krásne aj ťažké chvíle. Pre mňa je viera vzťah, láskyplný vzťah.

 

V marcovom čísle sa venujeme sv. Jozefovi. Je niekto v Tvojom živote, kto Ti ho pripomína napríklad vlastnosťami? Ak áno, prečo?

Sv. Jozefa vnímam ako ochrancu Svätej rodiny. Takéhoto ochrancu vidím vo svojom manželovi. Momentálne sme s naším 8-mesačným synčekom Nathanielom taká podobná trojčlenná rodina.

Snímky: Lucia Santorisová

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00