TOP

Z kuchárskej knihy Panny Márie

Myslíte si, že Mária mala kuchársku knihu? Viete, takú polepenú od fľakov z jedla, s tradičnými rodinnými receptami…

Musíme však uznať, že v Máriiných časoch čosi také ako kuchárska kniha zrejme neexistovalo. Pri troške predstavivosti sa však môžeme jej životom inšpirovať ako jednou nádhernou kuchárskou knihou. Čo by nám ponúkla ako svoj najlepší recept? Tak sa teda pekne usaďte, dnes budeme hosťami v Máriinej kuchyni!

 

Skvelé predjedlo

Už asi cítiš vôňu teplej Máriinej kuchyne a milého objatia, ktorým ťa víta vo svojej kuchyni. Jozef ťa usádza za stôl a malý Ježiško nezbedne pobehuje okolo teba s chlebíkom v ruke, ktorý bude súčasťou predjedla. Určite sa už nevieš dočkať všetkých Máriiných obľúbených jedál, ktoré si čoskoro vychutnáš. Vie, že jej recepty dobre poznáš, ale dnes ťa chce osobne naučiť aj ich dôkladnú prípravu. Prvým jedlom, ktorým sa začína stolovanie, je predjedlo. Už cítiš jej pohľad, ktorý ťa volá do prípravy. Vstaneš zo stoličky a vtom to pochopíš.

Aj ty musíš v svojom živote vstať a čeliť výzvam. Bojíme sa nových vecí, a tak nové výzvy radšej neprijímame. Aj Mária sa ako mladá žena cítila zrejme spokojne. Výzva od Boha prijať dieťa určite musela jej plány značne narušiť… Istotne mala obavy, ako to všetko zvládne, ale napriek tomu urobila obrovský krok viery. „Predjedlom“ sa začína hostina. Prijatím výzvy sa začína dobrodružstvo života.

 

 

Poctivý domáci vývar

Mária pri jeho príprave poslala Ježiša do záhrady, aby priniesol nejaké čerstvé bylinky, Jozef pomohol s prípravou sliepky. Tak sa ti páči, ako to u nich všetko doma funguje. Obyčajné slová ako ďakujem, prosím, prepáč ti v ich perách znejú ako zázračné slovíčka. U vás doma ich však musíš horko-ťažko hľadať. Prečo je také ťažké žiť vo vzájomnej láske a úcte v rodinách? Keď ide o propagovanie dobrovoľníctva, toľko toho vieme urobiť! Tak ľahko sa slúži na miestach, kde za to dostaneme pochvalu či uznanie. No doma, kde nás nikto nevidí a často nám ani nepoďakuje, takáto služba skutočne bolí. Určite ani Máriu nebavili všetky rodinné povinnosti, viem si predstaviť, že sa musela veľmi tešiť na spánok po namáhavom dni, tak ako všetky mamy. Verím však, že aj do tejto navonok „nepodstatnej služby“ pozývala Boha. Pri recepte na polievku si teda nezabudni doplniť aj dôležitú radu. „Do všetkého, čo budem dnes robiť, pozývam Boha. Nech moju rodinu aj skrze mňa požehnáva úctou a láskou.“

 

 

Hlavné jedlo

A teraz to príde. O malú chvíľku sa naučíš špecialitu nebeskej Mamky. Z drevenej nádoby vyberá potrebné ingrediencie. Niektoré z nich sa ti zdajú dosť nekombinovateľné. Sladké a slané? Myslí to naozaj? V myšlienkach ťa však preruší čiesi potľapkanie po pleci. Je to Mária. Hoci si nič nepoviete, vie presne, na čo myslíš. Aj v jej živote sa snúbili navonok nespojiteľné udalosti. Radosť z narodenia výnimočného dieťaťa a na druhej strane jeho potupná smrť. Pokojná mladosť verzus život na úteku s malým dieťaťom. Alebo zasnúbenie s Jozefom a následne riziko prepustenia a veľkej hanby. Ak by sme sa na tieto udalosti pozerali len z optiky pozitívnych udalostí, povedali by sme, že Mária mala neuveriteľne požehnaný život.

Bola uchránená pred akýmkoľvek hriechom, porodila Mesiáša, stala sa matkou Božieho Syna, bola vzatá do neba. Perfektné! Ak by sme sa na jej život pozreli len z pohľadu bolestných zážitkov, tak sa nám Mária javí ako žena bolesti. Jozef ju takmer opustil, pred pôrodom zažila odmietnutie ľudí, žila vo vyhnanstve, zažila smrť vlastného syna. Niečo veľmi ťažké! No jej život nebol len dobrý, alebo len zlý. Bol vyplnený tak radostnými, ako aj ťažkými vecami. S odstupom sa však celý život javí ako nádherná mozaika. Osobitným spôsobom žiaria radostné momenty, ale špeciálnym vzorom aj tie ťažké. Ako vnímaš svoj život ty? Pozeráš sa naň len z optiky radosti, alebo len ťažkých vecí? Ak by sa Mária celý zvyšok života hnevala na Boha, prečo nechal zabiť jej syna, tak by časom nevidela ani ovocie, ktoré z toho vyplynulo. Už teda cítiš tú lahodnú chuť slaného a sladkého? Chutí to neodolateľne, však?

 

 

Sladký dezert

A na záver chýba už len lahodný dezert. Pri ňom obzvlášť pomáha aj malý Ježiško. Márii pomáha miesiť cesto, ochutnáva krém. Vidíš, že je veľmi šťastný z toho, že si jeho mamka naňho našla čas. Čas je na tomto svete azda jedným z najvzácnejších darov. Panna Mária svojím fiat dala Bohu všetok svoj čas. S odstupom času si tento jej krok možno idealizujeme, že to bolo jednoduché. Ale skús si predstaviť seba, keď si bol -násťročný, aké boli tvoje sny a plány do budúcnosti? A aké sny máš o svojom čase teraz?

Si spokojný s časom, ktorý máš k dispozícii? Väčšina ľudí, žiaľ, nie. Síce máme rýchle autá, automatické práčky, robotické vysávače, umývačky riadu, inteligentné smartfóny, plánovacie kalendáre… Ako je napriek tomu možné, že za celý deň nevieme Bohu a svojim blízkym vyhradiť dostatok kvalitne stráveného času? A možno len stačí všetko odovzdať Bohu. Tak ako Mária. Potom aj ten dezert bude chutiť lepšie v pokoji, ako len zhltnutý v rýchlosti.

 

Ďalšie recepty

Dezertom sa dnešná hostina končí. Kuchárska kniha nebeskej Mamky však zahŕňa omnoho viac receptov. Či už budeš hľadať niečo na obyčajné dni alebo špeciálne udalosti, poraď sa vždy s Mamou, ktorú máme na nebesiach. Tak teda dobrú chuť! J Verím, že sa raz všetci spoločne stretneme na veľkolepej hostine v nebi!

 Komentáre