TOP

Z kuchárskej knihy Panny Márie

Myslíte si, že Mária mala kuchársku knihu? Viete, takú polepenú od fľakov z jedla, s tradičnými rodinnými receptami…

Musíme však uznať, že v Máriiných časoch čosi také ako kuchárska kniha zrejme neexistovalo. Pri troške predstavivosti sa však môžeme jej životom inšpirovať ako jednou nádhernou kuchárskou knihou. Čo by nám ponúkla ako svoj najlepší recept? Tak sa teda pekne usaďte, dnes budeme hosťami v Máriinej kuchyni!

 

Skvelé predjedlo

Už asi cítiš vôňu teplej Máriinej kuchyne a milého objatia, ktorým ťa víta vo svojej kuchyni. Jozef ťa usádza za stôl a malý Ježiško nezbedne pobehuje okolo teba s chlebíkom v ruke, ktorý bude súčasťou predjedla. Určite sa už nevieš dočkať všetkých Máriiných obľúbených jedál, ktoré si čoskoro vychutnáš. Vie, že jej recepty dobre poznáš, ale dnes ťa chce osobne naučiť aj ich dôkladnú prípravu. Prvým jedlom, ktorým sa začína stolovanie, je predjedlo. Už cítiš jej pohľad, ktorý ťa volá do prípravy. Vstaneš zo stoličky a vtom to pochopíš.

Aj ty musíš v svojom živote vstať a čeliť výzvam. Bojíme sa nových vecí, a tak nové výzvy radšej neprijímame. Aj Mária sa ako mladá žena cítila zrejme spokojne. Výzva od Boha prijať dieťa určite musela jej plány značne narušiť… Istotne mala obavy, ako to všetko zvládne, ale napriek tomu urobila obrovský krok viery. „Predjedlom“ sa začína hostina. Prijatím výzvy sa začína dobrodružstvo života.

 

 

Poctivý domáci vývar

Mária pri jeho príprave poslala Ježiša do záhrady, aby priniesol nejaké čerstvé bylinky, Jozef pomohol s prípravou sliepky. Tak sa ti páči, ako to u nich všetko doma funguje. Obyčajné slová ako ďakujem, prosím, prepáč ti v ich perách znejú ako zázračné slovíčka. U vás doma ich však musíš horko-ťažko hľadať. Prečo je také ťažké žiť vo vzájomnej láske a úcte v rodinách? Keď ide o propagovanie dobrovoľníctva, toľko toho vieme urobiť! Tak ľahko sa slúži na miestach, kde za to dostaneme pochvalu či uznanie. No doma, kde nás nikto nevidí a často nám ani nepoďakuje, takáto služba skutočne bolí. Určite ani Máriu nebavili všetky rodinné povinnosti, viem si predstaviť, že sa musela veľmi tešiť na spánok po namáhavom dni, tak ako všetky mamy. Verím však, že aj do tejto navonok „nepodstatnej služby“ pozývala Boha. Pri recepte na polievku si teda nezabudni doplniť aj dôležitú radu. „Do všetkého, čo budem dnes robiť, pozývam Boha. Nech moju rodinu aj skrze mňa požehnáva úctou a láskou.“

 

 

Hlavné jedlo

A teraz to príde. O malú chvíľku sa naučíš špecialitu nebeskej Mamky.

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre