TOP

Zaľúbenci z minulého storočia: Láska je o drobnostiach

Projekt “Milenci”, ktorý v tomto roku vyšiel knižne vo vydavateľstve Schilt Publishing, je inšpirovaný zbierkou zamilovaných listov autorkinho starého otca.
Fotografka Lauren Fleishman z Anglicka našla korešpondenciu svojich starých rodičov, ktorí prežili v spoločnom manželstve 59 rokov, založenú v jednej z ich kníh. Listy boli plné mladej lásky, napísané v prvých mesiacoch manželstva. V jednom z listov sa píše: “Najdrahšia žena – ak mám vyjadriť svoje pocity k tebe, niet iných slov. Milujem ťa celým srdcom a budem ťa milovať do konca svojho života.”  Lauren objavila tieto vyznania po smrti starého otca, svojho posledného starého rodiča. Spomína, že spolu s ním zomrel aj jej status vnúčaťa. Aj preto sa rozhodla nájsť páry v podobnom veku a podobných čŕt, aby svedčila o sile a kráse dlhotrvajúceho manželstva, aké mali jej starý otec a stará mama.
Prvým párom, ktorý fotografovala, a ktorý sa objavil i na obálke knihy, boli Mo a Tessie. Tessie o vzťahu s manželom povedala: “Vždy, keď sa o dačom rozhodujeme, najprv to prediskutujeme. Riešime pozitíva i negatíva, a rozhodujeme sa, ktorou cestou ísť, ako by to bolo pre nás najlepšie. Potom sa skrátka nehádate a nenadávate si, neleziete si na nervy, ale ste k sebe milí.” 
 

 
Moe a Tessie Rubenstein z Brooklynu. Zosobášení 21. júna 1942
Moe: “Keď ste mladí, je to iný druh lásky ako láska, ktorú cítime teraz. Toto je zrelá láska. Tamto bola mladá láska. Je to ako mladé víno a zrelé víno. Moja žena mi každý deň prejavuje svoju lásku. Vraví – už som ti dnes povedala, ako veľmi ťa ľúbim? Pýta sa ma to každý deň.”
 
Jevgenij a Ljuba Kissinin z Brooklynu. Zosobášení 29. júna 1941.
Jevgenij: “Stretli sme sa na tancovačke. Bol január 1938. Bol som druhý, kto ju požiadal o tanec, predošlého tanečníka odmietla. Mal som uniformu, ale neviem, či si ju získala moja uniforma alebo moja tvár.”
 
Joseph a Dorothy Bolotin z Pennsylvánie. Zosobášení 16. júna 1938.
Dorothy: “Nikdy na náš vzťah nepozerám z pohľadu počtu rokov. Vnímam ho z pohľadu dobrých rokov. V láske horúca romanca netrvá navždy. Ale ja milujem zmenu. Sme stále zaľúbení. Je to o drobnostiach. Je to úžasný muž.”
Jake a Mary Jacobs z Anglicka. Zosobášení 27. apríla 1948
Mary: “Jake mi povedal – myslíš, že by som mal šancu si ťa vziať? A ja som povedala – možnosť tu je, ale je to nepravdepodobné.”
 
 
Gino a Angie Terranova z New Yorku. Zosobášení 24. septembra 1947
 
Angie: “Ani vlastne neuvažujete nad tým, že starnete. Starnete spolu a keď ste s tým človekom stále, nevšímate si drobných zmien.” 
 
Fred a Francis Futterman z Brooklynu. Zosobášení 7. januára 1945
 
Francis: “Musíte si uvedomiť, že vtedy to bolo iné. Stretli sme sa v r. 1939 a nemali sme žiadne peniaze. Tak sme sa len so skupinkou priateľov stretávali u kamarátky Betty v pivnici. Neboli žiadne veci ako rande alebo pozvanie na večeru. Nepoznali sme tieto veci, lebo sme boli bez peňazí. Namiesto toho sme si užívali vzájomnú spoločnosť.”
 
Yaakov a Mariya Shapirshteyn z Brooklynu. Zosobášení v r. 1949.
Yaakov: “Aké je tajomstvo lásky? Tajomstvo je tajomstvo – mám 75 rokov a neprezrádzam svoje tajomstvá.”
 

Spracované podľa laurenfleishman.com a nymag.comKomentáre