Zasiahnuť ľudí evanjeliom online

Zasiahnuť ľudí evanjeliom online
Ohlasovať Božiu lásku cez internet? Veru, dnes sa to dá. Preto si tím kresťanov z organizácie Hlas pre Krista vytvoril partiu s názvom Digitálne stratégie. Na stránke HladamBoha.sk robia dokonca aj online kurzy. Viac prezrádza Viktor Repaský (35), vedúci tohto tímu.

Kto je za tímom Digitálnych stratégií?

Momentálne sme štvorčlenný tím: ja s mojou manželkou, ktorá je aktuálne na materskej, a ešte dve kolegyne. To je zostava pracovníkov, ale ešte by som narátal okolo dvadsaťpäť ďalších dobrovoľníkov. Prevažná väčšina z nich sa venuje e-koučingu a ďalší nám robia grafické práce na našu sociálnu sieť. Spolupracujeme aj s niektorými prekladateľmi a korektormi.

 

Čo presne robíte alebo túžite robiť?

Naša vízia a sen je, aby mali ľudia v digitálnom svete možnosť nájsť Ježiša a stať sa jeho učeníkom. Robíme to tak, že spájame ľudí s Ježišom v digitálnom svete, budujeme ich vzťah s Bohom, učíme ich deliť sa s inými o svoju vieru a zapájame ich do miestnych spoločenstiev.

 

Prečo ste sa rozhodli evanjelizovať práve takto? Je to efektívnejšie v dnešnom svete?

Ja som robil vyše dvanásť rokov so študentmi v oblasti evanjelizácie a zažil som mnohé spôsoby, ako im povedať o Pánu Bohu. Niektoré boli efektívnejšie a na niektoré metódy študenti reagovali pred dvadsiatimi rokmi, ale dnes už vôbec nie. Jednak nás Boh povolal špeciálne do takejto služby a zároveň sme vnímali obrovský potenciál zasiahnuť ľudí evanjeliom na internete. Túto službu sme rozbehli iba pred rokom, ale stále sme v šoku z toho, aký pozitívny ohlas má. Takže áno, myslím si, že evanjelizácia cez internet je dnes veľmi efektívna.

 

Aké už máte skúsenosti? Je veľa záujemcov, ktorí online hľadajú Boha?

My sme síce začali iba pred rokom, pričom nejaké skúsenosti už máme, tak ten potenciál na rozvoj služby a rôzne možnosti je ešte stále obrovský. Mám pocit, že sme naskočili na rýchlik a učíme sa počas jazdy. Ľudí, ktorí hľadajú Boha a odpovede na svoje duchovné otázky, je naozaj veľa. Tie čísla sa pohybujú denne v stovkách.

 

Zasiahnuť ľudí evanjeliom onlineAké otázky najčastejšie dávajú a čo chcú vaši účastníci o Bohu vedieť? Čo ich zaujíma?

Pýtajú sa rôzne veci. Mnohí z nich majú duchovné otázky tzv. teologické, teda že niečomu nerozumejú. Iní sa pýtajú na praktické otázky zo života. Často dostávame aj ťažké správy, kde ľudia píšu o svojej strate alebo chorobe. Každý má nejakú otázku. Úžasné na tom je, že ľudia sa neboja to napísať na rovinu a nič neskrývajú. Mám pocit, že sú niekedy úprimnejší, ako keby to bola offline služba a mali sa pýtať človeka, ktorého majú pred sebou.

 

Ponúkate online kurz Prečo Ježiš. Ako to prebieha?

Tento kurz je k dispozícii zadarmo na platforme www.kurzy.hladamboha.sk. Je to kurz pre ľudí, ktorých zaujíma život Ježiša. Je to tzv. Vstup na našu platformu. Samozrejme, máme k dispozícii ďalšie kurzy, ako napríklad Život s Ježišom, Ako čítať Bibliu?, Ako sa rozprávať s Bohom? a kurz o závislosti od pornografie. Prebieha to tak, že človek sa registruje a potom chvíľu čaká, kým sa mu pridelí e-kouč. Po úvodnom zoznámení „študent“ prechádza daný obsah a odpovedá na otázky. E-kouč sa snaží rozvíjať diskusiu s cieľom, aby „študent“ čo najlepšie pochopil obsah a mohol tie veci aj aplikovať do svojho života.

 

Nie je to aj nevýhoda, že účastníkov kurzu nevidíte, nepozeráte si do očí, oni nevidia, ako prežívate vieru…?

Ako sa hovorí, všetko má svoje výhody a aj nevýhody. Je to určitá nevýhoda, ale už zo skúseností vieme, že budovať vzťah a deliť sa s niekým o svoj život sa dá aj cez písanie. Výhodou však je, že „študent“ sa cíti v bezpečí, a preto sa veľmi rýchlo otvára a hovorí úplne všetko zo svojho života. Vo fyzickom svete by sme museli vypiť asi päť kávičiek spolu, aby sme sa dopracovali k tomu istému bodu. Ide to teda veľmi rýchlo. Mini nevýhoda je, že ten „študent“ môže ukončiť komunikáciu kedykoľvek.

 

Máte aj osobných e-koučov. Sú nejako školení?

Máme ich približne dvadsať. Niektorí sú študenti, máme viac mamičiek, ktoré sú na MD. Máme učiteľov, právnikov, podnikateľov a máme aj dôchodcov. Demografia je teda veľmi široká, podobne ako naša cieľová skupina. Keď niekto prejaví záujem o e-koučing, tak absolvuje pohovor a následne začne školenie, ktoré trvá niekoľko týždňov až mesiacov. Ak to úspešne zvládnu, tak ich zapájame do priamej služby. Viac informácií možno nájsť na stránke www.digitalnestrategie.sk.

 

Čo majú za úlohu e-kouči?

E-kouči sprevádzajú našich „študentov“ počas ich hľadania, až do času, keď nájdu Boha a zapoja sa do miestnych spoločenstiev kresťanov. Ich úlohou je pýtať sa dobré otázky, ktoré ich nasmerujú na Boha.

 

Viete podať svedectvo, ako taký kurz už niekomu zmenil život?

Samozrejme, takýchto svedectiev máme veľmi veľa. Toto nám napísala jedna pani po absolvovaní kurzu Prečo Ježiš: „Prijala som Ježiša a začala vzťah s Bohom počas kurzu. Pochopila som, že Boh je oveľa milosrdnejší, ako si viem predstaviť. Predtým som sa bála, že ma Boh potrestá za všetko zlé, bála som sa ho. Som vďačná za túto veľkú zmenu v mojom živote.“

 

Ešte jedno svedectvo od muža z kurzu Život s Ježišom: „Vďaka, Viktor, že si ma viedol super otázkami. Som vďačný za možnosť študovať viac o praktickom aspekte života s Bohom. Bol to dobre strávený čas. Plánujem aplikovať to, čo som sa naučil, do svojho života.“

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00