Zázrak svätého Januára sa nekonal: Krv neskvapalnela

Zázrak svätého Januára sa nekonal: Krv neskvapalnela
Neapolčania očakávajú zázrak vždy 16. decembra – na výročie toho, že v roku 1631 bol Neapol uchránený pred erupciou sopky Vezuv. Krv svätého Januára, uložená v Katedrále nanebovzatia Panny Mária, však tento rok neskvapalnela.

Veriaci boli v očakávaní, keďže zázrak sa v roku 2020 odohral už dvakrát – v máji a septembri. „Relikviár sme vybrali z trezoru, ale krv bola a ostáva v tuhom skupenstve,“ povedal brat Vincenzo de Gregorio, opát Kaplnky sv. Januára v neapolskej katedrále.

De Gregorio vystavil relikviár k verejnej úcte pre tých, ktorí sa zhromaždili po rannej svätej omši. Nič sa však nestalo. Opát pripomenul, že už sa stalo, že zázrak sa udial neskôr počas dňa. „Pred pár rokmi sa tak stalo o piatej popoludní, takže si nemôžeme byť istí, kedy presne sa to stane. Teraz, ako je vidieť, je krv stále v pevnom skupenstve. Nie je tam ani žiadny náznak, ani kvapka. Je to však v poriadku, pretože my budeme s vierou čakať ďalej,“ dodal.

Ani do konca dňa však krv nezmenila svoje skupenstvo. Šestnásty december je však iba jeden z troch dní, keď najčastejšie dochádza k skvapalneniu. Údajný zázrak zatiaľ nebol verejne uznaný Cirkvou, avšak je známy v okolí Neapola – a odkedy krv skvapalnela pri návšteve pápeža Františka, aj po celom svete. Ak k nemu dôjde, je to považované za dobré znamenie pre Neapol i celý región Kampánia. Naopak, neskvapalnenie krvi znamená signál vojny, hladu, choroby alebo nešťastia.

 

Zázrak svätého Januára sa nekonal: Krv neskvapalnela

 

Vatikánsky novinár Antonio Grana sa vyjadril, že ku skvapalneniu takmer nikdy nedochádza v tomto decembrovom termíne a že za posledných tridsaťštyri rokov sa to stalo iba párkrát. Krv napríklad neskvapalnela ani v decembri 2016.

Svätý Január (taliansky san Gennaro) je patrónom Neapolu. Bol biskupom Beneventu v treťom storočí a jeho kosti a krv sú uložené ako relikvie v neapolskej katedrále. Zomrel v povesti mučeníctva počas prenasledovania kresťanov za vlády cisára Diokleciána.

Tohto roku sa zázrak udial dvakrát. Prvý raz druhého mája, keď Neapol i celé Taliansko trpeli lockdownom. Kardinál Sepe sa vtedy vyjadril: „Chcem vám oznámiť veľkú správu – dokonca i v čase koronavírusu Pán na orodovanie svätého Januára skvapalnil jeho krv!“ Druhýkrát sa zázrak udial na sviatok svätého Januára v septembri, keď sa kardinál prihovoril takmer prázdnej katedrále: „Krv opäť skvapalnela – bez akýchkoľvek zrazenín, ako tomu bolo počas posledných rokov.“

Foto: Paola Migni via Flickr (CC BY 2.0)

 

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+