TOP

#ziveslovo 20.8.2019

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Veru, hovorím vám: Bohatý ťažko vojde do nebeského kráľovstva. Ba hovorím vám: Ľahšie je ťave prejsť cez ucho ihly, ako boháčovi vojsť do Božieho kráľovstva.“

Keď to učeníci počuli, veľmi sa divili a hovorili: „Kto potom môže byť spasený?“

Ježiš sa na nich zahľadel a povedal im: „Ľuďom je to nemožné, ale Bohu je všetko možné.“

Vtedy mu Peter povedal: „Pozri, my sme opustili všetko a išli sme za tebou. Čo z toho teda budeme mať?“

Ježiš im povedal: „Veru, hovorím vám: Pri obnovení sveta, keď Syn človeka zasadne na trón svojej slávy, aj vy, čo ste išli za mnou, zasadnete na dvanásť trónov a budete súdiť dvanásť kmeňov Izraela. A každý, kto pre moje meno opustí domy alebo bratov a sestry alebo otca a matku alebo deti alebo polia, dostane stonásobne viac a bude dedičom večného života.

A mnohí prví budú poslednými a poslední prvými.“

Mt 19, 23-30

kňaz Peter Milenky

Dve vety: „Blahoslavení chudobní, lebo vaše je Božie kráľovstvo.“ „Bohatý ťažko vojde do nebeského kráľovstva.“ Dve vety, ktoré poukazujú na kľúčový postoj srdca. Človek bohatý v biblickom ponímaní je ten, kto je silný a mocný sám v sebe, ktorý je sebestačný, vie všetko zabezpečiť – či je to biskup, kňaz, rehoľník či ktokoľvek iný. Nepotrebuje nikoho. Nepotrebuje vzťah s niekým.

Chudobný je ten, kto si dokáže priznať, že sám si pomôcť nedokáže, že je závislý na niekom mocnejšom. Vždy vidí svoju obmedzenosť a veľkosť druhého. Takýto buduje vzťah, lebo je prirodzene k nemu volaný. Preto je šťastný taký človek, ktorý pochopí, že je úplne závislý na Bohu, lebo Bohu ide o vzťah, v ktorom sa chce dávať.

Naopak, ten, kto sa drží vo vlastnom bohatstve, sebestačnosti, jedného dňa pochopí, že príde o všetko, a veľmi ťažko bude schopný opustiť to, na čom stojí celý jeho život. Ako je to u teba? Dávaš pociťovať ľuďom okolo seba svoju nadradenosť a sebestačnosť, či buduješ vzťah, aby si druhému povedal, že je pre teba dôležitý?

 

TIP NA DNES:

Povedz dnes niekomu, že je pre teba potrebný, že vďaka nemu si pochopil a naučil sa mnohým správnym veciam v živote.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

 

Komentáre

Žije v krásnej dedine pri Trenčíne a je študentom Fakulty informačných technológií VUT v Brne. Veľmi rád cestuje po svete a spoznáva nové miesta. Medzi jeho záľuby patrí technika, čítanie kníh a beh.