Akí sme bohatí pred Bohom?

Akí sme bohatí pred Bohom?

Ktosi zo zástupu povedal Ježišovi: „Učiteľ, povedz môjmu bratovi, aby sa so mnou podelil o dedičstvo.“

On mu odvetil: „Človeče, kto ma ustanovil za sudcu alebo rozdeľovača medzi vami?“

A ostatným povedal: „Dajte si pozor a chráňte sa všetkej chamtivosti! Lebo aj keď má človek hojnosť všetkého, jeho život nezávisí od toho, čo má.“

A povedal im aj podobenstvo: „Istému boháčovi prinieslo pole veľkú úrodu. Premýšľal a hovoril si: ‚Čo budem robiť? Veď nemám kde uložiť svoju úrodu.‘ Potom si povedal: ‚Toto urobím: Zrúcam svoje sýpky a postavím väčšie a tam uložím všetko obilie i ostatný svoj majetok. Potom si poviem: Duša, máš veľké zásoby na mnohé roky. Odpočívaj, jedz, pi a veselo hoduj!‘

Ale Boh mu povedal: ‚Blázon! Ešte tejto noci požiadajú od teba tvoj život, a čo si si nahonobil, čie bude?‘

Tak je to s tým, kto si hromadí poklady, a pred Bohom nie je bohatý.“

Lk 12, 13 – 21

Kňaz Ján Buc

Páči sa mi posledná veta z tohto evanjelia: hromadiť poklady, ale pred Bohom nebyť bohatý. Bohatstvo, majetok v tomto svete vieme pomerne rýchlo ohodnotiť. Odhadca nám v posudku povie cenu majetku, esemeska prezradí, koľko máme financií v banke, a peňaženka, akú máme hotovosť. Ale akí sme bohatí pred Bohom, kto nám to povie? Koľko tam mám nasporené?

Majetok tohto sveta môže zmeniť situáciu vo svete; hodnota toho, čo mám uložené pred Božou tvárou, mení večnosť. Myslím, že ak vieme trochu počítať, ľahko zistíme, do čoho sa oplatí investovať. Musíme si však dávať pozor, lebo špekulanti nám predajú aj deravé vrece.


TIP NA DNES:

Aj dnes môžem investovať do večnosti, do tej svojej, ale i do večnosti ľudí okolo mňa. Čo urobím dnes špeciálne pre navýšenie svojho bohatstva pred Bohom? Skúsim si niečo vybrať a naozaj to urobím.

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00