Boh nie je Bohom mŕtvych, ale živých

Boh nie je Bohom mŕtvych, ale živých

K Ježišovi prišli saduceji, ktorí tvrdia, že niet zmŕtvychvstania, a pýtali sa ho: „Učiteľ, Mojžiš nám napísal, že ak niekomu zomrie brat a zanechá manželku bez detí, brat si má vziať jeho manželku a splodiť svojmu bratovi potomka.
Bolo sedem bratov. Prvý sa oženil, ale umrel a nezanechal potomka. Vzal si ju druhý, ale aj on umrel a nezanechal potomka. Takisto aj tretí. A ani jeden zo siedmich nezanechal potomka. Napokon po všetkých zomrela aj žena. Ktorému z nich bude manželkou pri vzkriesení, keď vstanú z mŕtvych? Veď ju mali siedmi za manželku.“
Ježiš im povedal: „Nemýlite sa preto, že nepoznáte Písmo ani Božiu moc? Lebo keď ľudia vstanú z mŕtvych, už sa ani neženia, ani nevydávajú, ale sú ako anjeli v nebi. A pokiaľ ide o vzkriesenie mŕtvych, či ste nečítali v Mojžišovej knihe v stati o kríku, ako mu Boh povedal: ‚Ja som Boh Abraháma, Boh Izáka a Boh Jakuba‘? A on nie je Bohom mŕtvych, ale živých. Veľmi sa mýlite.“

Mk 12, 18-27

Saduceji sa pýtajú Ježiša na vzkriesenie, no nerozumejú Božej moci. Myslia si, že život po smrti bude rovnaký ako tu na zemi. Aký obmedzený pohľad na večnosť. Napokon, kto sme my ľudia, že si myslíme, že vieme s istotou povedať, ako to bude po smrti fungovať? Či dokonca púšťať sa do konfrontácie s Ježišom s cieľom nachytať ho na trhlinách v jeho učení?

 Ježiš im však hovorí, že po vzkriesení budeme žiť inak – ako Božie deti, nie ako manželia. Boh nie je Bohom mŕtvych, ale živých. Kto mu patrí, ten žije naveky. Aké jednoduché! Dôležité je poznať Božie slovo a veriť, že jeho láska je silnejšia než smrť.

MODLITBA:

Drahý Pane! Hoci sa teším na čas, keď budem môcť žiť ako anjeli v nebi, dnes sa rozhodujem žiť a kráčať v identite Božieho dieťaťa. V mojej každodennosti si chcem pripomínať tušenie a perspektívu večnosti. Amen!

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00