Hovor pravdu, ži pravdu

Hovor pravdu, ži pravdu

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Počuli ste, že otcom bolo povedané: ‚Nebudeš krivo prisahať, ale splníš, čo si Pánovi prisahal!‘ No ja vám hovorím: Vôbec neprisahajte – ani na nebo, lebo ono je Božím trónom, ani na zem, lebo ona je podnožkou jeho nôh, ani na Jeruzalem, pretože je mestom veľkého Kráľa, ani na svoju hlavu neprisahaj, lebo ani jediný vlas nemôžeš urobiť bielym alebo čiernym.
Ale vaša reč nech je ‚áno – áno‘, ‚nie – nie‘. Čo je navyše, pochádza od Zlého.“

Mt 5, 33-37

Stane sa, že prisaháme, sľubujeme. Kedysi dávno som ako vojak prisahal vernosť Slovenskej republike. Pri sobáši zas, že budem milovať celý život svoju manželku. Lekári skladajú Hippokratovu prísahu, znalci a svedkovia na súde prisahajú na svedomie a česť…Sú to dôležité životné okamihy. Ak človek prisahá vernosť či ochotu nasadiť život, dáva to váhu a dôveru voči nemu a jeho skutkom. No Ježiš nás „oslobodzuje“ od prísah. On vie… V jednoduchosti nás vyzve. Áno? – Áno. Nie? – Nie. Hovor pravdu, ži pravdu. Ak niečo nezvládneš, povedz „nezvládol som to“. Ak je niečo pravda, potvrď to. Nehľadaj pomôcky. Aké jednoduché, že? 

TIP NA DNES:

Poviem dnes svojmu manželovi, svojej manželke, deťom, priateľovi, priateľke, dobrému známemu: „Mám ťa rád.“ Isto je to pravda, aj keď sú chvíle, kedy to tak nevnímam, no nedám sa oklamať.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00