Ježiš sa stará, lebo má záujem o človeka

Ježiš sa stará, lebo má záujem o človeka

V tom čase išiel Ježiš v sobotu cez obilné pole. Jeho učeníci boli hladní a začali trhať klasy a jesť.

Keď to videli farizeji, povedali mu: „Pozri, tvoji učeníci robia, čo neslobodno robiť v sobotu.“

On im povedal: „Nečítali ste, čo urobil Dávid, keď bol hladný on i jeho družina? Ako vošiel do Božieho domu a jedol obetované chleby, ktoré nesmel jesť ani on ani tí, čo boli s ním, ale iba kňazi?

A v Zákone ste nečítali, že kňazi v sobotu porušujú v chráme sobotu, a predsa sú bez viny? No hovorím vám: Tu je niekto väčší než chrám.

Keby ste vedeli, čo to znamená: ‚Milosrdenstvo chcem, a nie obetu,‘ neboli by ste odsúdili nevinných. Syn človeka je pánom aj nad sobotou.“

Mt 12, 1-8

Františkán Félix Mária OFM

Znovu sme pri hlade. Ježišovi učeníci nejako často zabúdali na chlieb. Pri rozmnožení chlebov nemali pri sebe nič. Taktiež keď ich Ježiš varuje pred kvasom farizejov, mali „len jeden“. Prečo boli títo chlapi takí nepozorní a nezabezpečovali si dostatok chleba? Je to vari bežná vlastnosť chlapov? Nevieme sa o seba postarať? Zato farizeji sa starať vedia. No nie preto, aby pomohli, ale aby vyčítali, napomínali. Ježiš sa stará, lebo má záujem o človeka – je milosrdný. Ak budeme milosrdní, budeme sa starať o blížnych, ale ak stratíme milosrdenstvo, budeme sa starať „do blížnych“.


TIP NA DNES:

O čo sa dnes budem starať? Alebo do koho?

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00