#ziveslovo 1.6.2020

#ziveslovo 1.6.2020

Ježiš začal hovoriť veľkňazom, zákonníkom a starším v podobenstvách: „Istý človek vysadil vinicu. Obohnal ju plotom, vykopal jamu a postavil vežu. Potom ju prenajal vinohradníkom a odcestoval.

V stanovenom čase poslal k vinohradníkom sluhu, aby od nich prevzal podiel úrody z vinice. Ale oni ho chytili, zbili a prepustili späť naprázdno. Znova k nim poslal iného sluhu. Tomu prebili hlavu a potupili ho. Poslal ďalšieho, toho zabili. A ešte mnoho iných: niektorých zbili, iných pozabíjali.

Mal ešte jedného, milovaného syna. Napokon k nim poslal i jeho, lebo si povedal: ‚K môjmu synovi budú mať úctu.‘

Ale vinohradníci si povedali: ‚To je dedič. Poďte, zabime ho a dedičstvo bude naše!‘ Chytili ho, zabili a vyhodili z vinice.

Čo teda urobí pán vinice? Príde, vinohradníkov zahubí a vinicu dá iným. Nečítali ste v Písme: ‚Kameň, čo stavitelia zavrhli, stal sa kameňom uholným. To sa stalo na pokyn Pána; vec v našich očiach obdivuhodná‘?“

A chceli ho zajať, len sa báli zástupu. Vybadali totiž, že to o nich povedal toto podobenstvo. Nechali ho teda a odišli.

Mk 12, 1-12

 

biskup Dávid Tencer OFMCap

Pán Boh ide až do krajnosti. Nebeská brána je otvorená na maximum. Hrozná je však reakcia vinohradníkov. Nezaplatiť hospodárovi ani len to minimum, znevážiť jeho sluhov, ba dokonca zabiť jeho syna. Nenechajme to tak, poďme urobiť niečo, aby sme túto veľkú urážku aspoň čiastočne odčinili a napravili to, čo sa pokazilo hriechom. Mojím či niekoho iného.

 

TIP NA DNES:

Pôjdem na svätú spoveď a na sväté prijímanie. A ak to nejde, tak sa dnes aspoň obzvlášť sústredene pomodlím modlitbu ľútosti.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00