#ziveslovo 1.9.2019

#ziveslovo 1.9.2019

V sobotu vošiel Ježiš do domu ktoréhosi popredného farizeja stolovať a oni ho pozorovali.

Keď zbadal, ako si pozvaní vyberali popredné miesta, povedal im toto podobenstvo: „Ak ťa niekto pozve na svadbu, nesadaj si na prvé miesto, lebo mohol pozvať niekoho vzácnejšieho, ako si ty; a prišiel by ten, čo pozval teba i jeho, a povedal by ti: ‚Uvoľni miesto tomuto.‘ Vtedy by si musel s hanbou zaujať posledné miesto. Ale keď ťa pozvú, choď, sadni si na posledné miesto. Potom príde ten, čo ťa pozval, a povie ti: ‚Priateľu, postúp vyššie!‘ Vtedy sa ti dostane pocty pred všetkými spolustolujúcimi.

Lebo každý, kto sa povyšuje, bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený.“

A tomu, čo ho pozval, povedal: „Keď dávaš obed alebo večeru, nevolaj svojich priateľov ani svojich bratov, ani príbuzných, ani bohatých susedov, aby nepozvali aj oni teba a mal by si odplatu. Ale keď chystáš hostinu, pozvi chudobných, mrzákov, chromých a slepých. A budeš blahoslavený, lebo oni sa ti nemajú čím odplatiť. No odplatu dostaneš pri vzkriesení spravodlivých.“

Lk 14, 1.7-14

 

biskup Dávid Tencer OFMCap

To je paráda! Človek vchádza do svadobnej siene a sadá si na posledné miesto. Vtom prichádza pán domu, pristavuje sa pri hosťoch a niektorých pozýva sadnúť si vyššie, na čestnejšie miesta, iných len pozdraví milým kývnutím hlavy, a napokon sa pristaví aj pri tom poslednom, privíta ho ako iných, ale – a pozor (!), tu si to trochu prekreslime – miesto mu nemení! Ak sa ten hosť necíti nijako ponížený, ale práve naopak – je vďačný, že tam vôbec môže byť, to je opravdivá pokora. Sadať si na posledné miesto v sále s tým, že si ma hádam všimnú a presadia vyššie – to nemá s pokorou ani náhodou nič spoločné.

 

TIP NA DNES:

Na poníženie sa dá odpovedať urazeným pohľadom, ale aj pokorným poďakovaním. Dnes sa budem snažiť o ten druhý spôsob.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00