#ziveslovo 10.10.2020

#ziveslovo 10.10.2020

Ako Ježiš hovoril zástupom, akási žena zo zástupu pozdvihla svoj hlas a povedala mu: „Blahoslavený život, ktorý ťa nosil, a prsia, ktoré si požíval.“

Ale on povedal: „Skôr sú blahoslavení tí, čo počúvajú Božie slovo a zachovávajú ho.

Lk 11, 27 – 28

kňaz Peter Milenky

My, východniari, máme občas pri komunikácii problém správne použiť číslovku dva, dve. Isto to poznáte, ako sa hneď v človeku, ktorý hovorí spisovne, zobudí nutkanie poopraviť toho, kto vraví nespisovne.

Dnes počujeme, ako žena zo zástupu oceňuje a vyzdvihuje matku Ježiša Krista pre jej telesné spojenie s Kristom. Ako keby chcela poukázať na to, že matka Ježiša je niekto. Musí to byť hrdá žena.

Ježiš to vidí inak. On hneď opravuje správny pohľad na svoju matku. Chce upriamiť pozornosť na vyšší cieľ. Nechce, aby jeho matka bola blahoslavená len pre materské spojenie s Ježišom. On svojou korekciou pozýva každého človeka do úplnej a nepominuteľnej radosti. To, čo sa stalo s Máriou, jej veľkosť sa zrodila práve vo chvíli prijatia Božieho slova a jeho uskutočňovania. Potom to už nie je vyzdvihnutie len pre jej telesné spojenie, ale to, do ktorého je pozvaný každý človek. Sme blahoslavení nie pre postavenie, talent či službu, v ktorej sme. Každý z nás je volaný stať sa blahoslaveným pre svoju poslušnosť Božiemu slovu.

 

TIP NA DNES:

Ako reagujem, keď ma niekto opravuje?

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00