#ziveslovo 10.11.2020

#ziveslovo 10.11.2020

Pán povedal: „Kto z vás, čo máte sluhu, ktorý orie alebo pasie, povie mu, keď sa vráti z poľa: ‚Hneď si poď sadnúť k stolu‘?

Vari mu nepovie skôr: ‚Priprav mi večeru, opáš sa a obsluhuj ma, kým sa nenajem a nenapijem; ty budeš jesť a piť až potom‘? Je azda povinný ďakovať sluhovi, že urobil, čo sa mu rozkázalo?

Tak aj vy, keď urobíte všetko, čo sa vám prikázalo, povedzte: ‚Sme neužitoční sluhovia; urobili sme, čo sme boli povinní urobiť.‘“

Lk 17, 7-10

kňaz Peter Milenky

Možno ste sa už stretli s ľuďmi, ktorí majú podobné zmýšľanie v postoji voči svojim povinnostiam. Niektorí sa veľmi radi hneď vyšmyknú z povinností a prehodia to na iného. Iní urobia len to, čo sú povinní urobiť, nič navyše. Ak by mali vykonať niečo navyše, hneď prichádza otázka – čo za to bude, aká bude odmena? No sú aj takí, ktorí nielenže splnia to, čo im vyplýva z ich povinností, ale sú ochotní urobiť aj niečo navyše. Nečakajú, či za to dostanú nejakú odmenu. Sú ochotní poslúžiť, urobiť viac, ako sa očakáva, darovať sa iným bez nároku na odmenu. O takýchto ľuďoch sa zvykne hovoriť, že sú altruisti.

Myslím si, že mnohí pokrstení ľudia sme akosi zabudli na tento postoj. Stali sme sa kalkulátormi. Ak aj niečo urobíme, máme pocit, že sme úžasní kresťania. Často čakáme, že Boh musí voči nám urobiť nejakú „kompenzáciu výdavkov“ našej námahy.

Kanadský kňaz James Mallon opisuje svoje stretnutie s takýmto človekom v jednej zo svojich farností: „Povedal mi: Viete, otče, ja nie som až taký pobožný. Akoby mi v skutočnosti chcel povedať: Čo to nechápete? Chodím raz týždenne do kostola. Svoju časť dohody si plním. Teraz vy urobte, čo sa čaká od vás, a nechajte ma na pokoji!“ Skúsenosť, ktorú v našich farnostiach zažívame bežne.

Ježiš nás volá k inému postoju. Nech sme v akejkoľvek pozícii, Boh túži, aby sme sa stali užitočnými, teda tými, ktorí sú vždy ochotní urobiť viac ako len svoju povinnosť.

Pozývam ťa k tomu, aby si sa nedal odradiť tými, ktorí tento Kristov život nepoznajú, ale – naopak – buď taký, akého ťa chce mať Ježiš.

 

TIP NA DNES:

Urobím dnes vo svojom okolí nejaký nezištný skutok.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00