#ziveslovo 10.12.2020

#ziveslovo 10.12.2020

Ježiš povedal zástupom: „Veru, hovorím vám: Medzi tými, čo sa narodili zo ženy, nepovstal nik väčší ako Ján Krstiteľ. Ale ten, kto je v nebeskom kráľovstve menší, je väčší ako on.

Od dní Jána Krstiteľa podnes trpí nebeské kráľovstvo násilie a násilníci sa ho zmocňujú. Lebo všetci Proroci i Zákon prorokovali až po Jána: A on sám – ak to chcete prijať – je Eliáš, ktorý má prísť.

Kto má uši, nech počúva!“

Mt 11, 11 – 15

kňaz Peter Milenky

Spomínam si na čas, keď som sa formoval v kňazskom seminári v Prešove. Každý deň sme mali presne určený program. Veľmi dôležitú službu mal seminárny zvonár. Zakaždým, keď sa blížila nejaká povinnosť, dal zvukové znamenie, aby sme sa pripravili na aktuálnu formačnú činnosť. Keď sa však môj čas v seminári naplnil a ja som opustil jeho brány, vtedy sa všetky záležitosti duchovných potrieb – modlitba, čítanie Božieho slova, meditácia, skriptúra, štúdium a podobne –  niesli v osobnom nastavení si času. Spočiatku som mal pocit, že by to malo ísť akosi ľahko, tak samo od seba. Ale opak bol pravdou. Vtedy, keď mi nikto presne neurčoval program môjho duchovného života, som to musel byť ja sám, ktorý sa k tomu potrebuje „prinútiť“. Pochopiť, že to je pre mňa nevyhnutné. Nedialo sa to samo od seba.

Rovnako si môžeme všimnúť, že žiadny športovec nemôže očakávať hoci pominuteľný veniec víťazstva, ak by trénoval len vtedy, keď by sa mu zachcelo. O čo viac človek, ktorý chce žiť vo večnosti s tým, ktorý ho k sebe pozýva. Jednoducho pravidelne si určiť program svojho duchovného života a ísť, či sa mi chce, alebo nie. Znie to možno hrozne, ale takto mi Boh postupne odhalil krásu a potrebu stretnutia s ním. To ja potrebujem Krista a jeho kráľovstvo, preto potrebujem ísť za tým – aj cez rôzne ťažké chvíle.

 

TIP NA DNES:

Kto ma pozýva na modlitbu? Som ja tým, kto už volá druhých k spoločnému nasledovaniu Ježiša Krista?

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00