#ziveslovo 10.2.2021

#ziveslovo 10.2.2021

Ježiš znova zavolal k sebe zástup a povedal im: „Počúvajte ma všetci a pochopte! Človeka nemôže poškvrniť nič, čo vchádza doň zvonka, ale čo vychádza z človeka, to poškvrňuje človeka.“

Keď zanechal zástup a vošiel do domu, učeníci sa ho pýtali na zmysel podobenstva. On im povedal: „Tak ani vy nechápete? Nerozumiete, že človeka nemôže poškvrniť nič, čo vchádza doň zvonka, veď to nevchádza do jeho srdca, ale do brucha a vychádza do stoky?“ Tým vyhlásil všetky jedlá za čisté.

A pokračoval: „Čo z človeka vychádza, to poškvrňuje človeka. Lebo znútra, z ľudského srdca, vychádzajú zlé myšlienky, smilstvá, krádeže, vraždy, cudzoložstvá, chamtivosť, zlomyseľnosť, klamstvo, necudnosť, závisť, rúhanie, pýcha, hlúposť. Všetky tieto zlá vychádzajú znútra a poškvrňujú človeka.“

Mk 7, 14-23

mama a katechétka Mária Kohutiarová

Ježiš dnes hovorí o úžasnej pravde: Ja sám sa rozhodujem o tom, čo zo mňa pôjde von. Či si udržím PR skutočného kresťana… alebo nie. Nevyhovárajme sa na nič a nikoho. Za môj hnev nemôže moja žena. Za zlú náladu a nervy nemôže PMS. Za to, že kričím po rodičoch, nemôže moja pokazená písomka, na ktorej mi nezáležalo… Moje myslenie, slová, konanie, rozhodovanie… idú z môjho srdca. Sú v línii zoznamu na konci úryvku z Ježišovej reči? Lebo to zlé nás zbavuje hodnosti kráľovského syna či dcéry: pred inými, aj pred sebou samým… Zhadzuje nám korunu dôstojnosti a vnútornej krásy. „Oplieska“ naše srdce blatom. Veľmi dobre to cítime, kedy sme skutočne Boží. Keď je moje srdce sväté – aj všetko, čo z neho ide!

 

TIP NA DNES:

Urobím si dnes vnútornú inventúru pri každom svojom prejave: Ako a prečo sa rozhodujem takto konať? Tam, kde zistím deficit svätosti a lásky, nariadim liečbu proti škvrnám na srdci.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00