#ziveslovo 11.5.2020

#ziveslovo 11.5.2020

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Kto má moje prikázania a zachováva ich, ten ma miluje. A kto miluje mňa, toho bude milovať môj Otec; aj ja ho budem milovať a zjavím mu seba samého.“

Júda, nie ten Iškariotský, sa ho spýtal: „Pane, ako to, že seba chceš zjaviť nám, a svetu nie?“

Ježiš mu odpovedal: „Kto ma miluje, bude zachovávať moje slovo a môj Otec ho bude milovať; prídeme k nemu a urobíme si uňho príbytok. Kto ma nemiluje, nezachováva moje slová. A slovo, ktoré počujete, nie je moje, ale Otcovo, toho, ktorý ma poslal.

Toto som vám povedal, kým som ešte u vás. Ale Tešiteľ, Duch Svätý, ktorého pošle Otec v mojom mene, naučí vás všetko a pripomenie vám všetko, čo som vám povedal.“

Jn 14, 21-26

 

spisovateľ Štefan Patrik Kováč

Mnohí z nás si už veľakrát dávali otázku: Načo sme tu na svete? Všetky dôvody, ktoré by sme uviedli, by sa dali zhrnúť do jediného účelu. Na svete sme preto, aby sme sa naučili milovať. Človek po páde už nevedel milovať (ako Boh miluje), musí sa to znovu naučiť. Mnohých nás ovláda sebecká láska a všelijaké iné pokrivené „druhy lások“ a od tých sa zase musíme odnaučiť.

Raz, keď som prednášal manželom, som sa (provokačne, priznávam) opýtal: „Kto má na prvom mieste Boha?“ Ruku zdvihli viacerí. Ale ja som sa nepýtal, kto chce mať na prvom mieste Boha. Kto z nás už môže povedať, že miluje Boha nadovšetko, najmä „nad seba samého“? Jedine ten, čo sa už naučil dokonale milovať. Ježiš vedel, že to človek nedokáže sám a potrebuje pomoc. Preto nám dáva svojho Ducha, on nás naučí všetko, čo potrebujeme. Vnútorne.

Fascinuje ma Ježišov prísľub: „Kto ma miluje, (…) prídeme k nemu a urobíme si uňho príbytok.“ Kto sa za pomoci Ducha naučí milovať, u toho bude bývať Boh, ten bude mať Boha. Dokázal to Ján, v dokonalosti to dokázala Mária, vždy Panna; dokážem to ja? Určite! Začni oddnes spolupracovať s Duchom Svätým. Nalaď si svoj prijímač na jeho vlnovú dĺžku a rob len to, čo ti on radí.

 

TIP NA DNES:

Ak sa naučíš milovať, budeš už vedieť všetko.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00