#ziveslovo 11.9.2020

#ziveslovo 11.9.2020

Ježiš rozpovedal učeníkom toto podobenstvo: „Môže viesť slepý slepého? Nepadnú obaja do jamy?

Žiak nie je nad učiteľa. Aj keď sa všetko naučí, bude ako jeho učiteľ.

Prečo vidíš smietku v oku svojho brata, a vo vlastnom oku brvno nezbadáš?

Ako môžeš povedať svojmu bratovi: ‚Brat môj, dovoľ, vyberiem ti smietku, čo máš v oku,‘ keď vo svojom vlastnom oku brvno nevidíš?

Pokrytec, vyhoď najprv brvno zo svojho oka! Potom budeš vidieť a budeš môcť vybrať smietku, čo je v oku tvojho brata.

Lk 6, 39 – 42

 

spisovateľ Štefan Patrik Kováč

Táto časť evanjelia sa týka aj odpustenia blížnemu. Dôvod, prečo mnoho ráz neviem, nedokážem urobiť krok k odpusteniu, je ten, že nevidím. Mám v oku veľkú špinu. Ježiš v tejto časti evanjelia hovorí: „Pozri sa do svojho oka – máš tam brvno. Nepozeraj sa do oka svojho brata, v ktorom je trieska.“ Dokonca pritvrdzuje: „Pokrytec, vyber si najprv svoje brvno.“

Mne to tiež pomohlo pri odpustení. Aby som doň vstúpil. On mi nehovoril, že môj brat má brvno v oku (tak som to vtedy cítil celou svojou bytosťou), on mi jednoznačne hovorí: „Ty máš brvno, on má len triesku.“ Mohlo by to byť hocijaké previnenie, čo mu mám odpustiť – to zranenie, ktoré mi urobil, je trieska v porovnaní s tým, čo mám ja voči Bohu. Môj dlh voči Otcovi je brvno. Vieme o veľkostnom rozdiele medzi brvnom a trieskou. Kristus mi hovorí: „Zameraj sa na svoju špinu v oku a potom prestaneš vnímať triesky v očiach iných; čiže zameraj sa na ten dlh voči Kráľovi, ktorý ti odpúšťa a ktorý stál toľko (kríž) Nevinného, toľko utrpenia.“ Vtedy sa tvoj problém neodpustenia rozplynie.

 

TIP NA DNES:

Zamerajme sa na lásku Boha, ktorú preukázal v Synovi, neľutujme sa. Vtedy budeme chcieť zo svojho oka dostať brvná hriechov. Oči druhých a triesky v nich sa tak pre nás stanú menej podstatné.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00