#ziveslovo 13.7.2020

#ziveslovo 13.7.2020

Ježiš povedal svojim apoštolom: „Nemyslite si, že som priniesol pokoj na zem. Nie pokoj som priniesol, ale meč. Prišiel som postaviť syna proti jeho otcovi, dcéru proti matke, nevestu proti svokre. A vlastní domáci budú človeku nepriateľmi.

Kto miluje otca alebo matku viac ako mňa, nie je ma hoden. A kto miluje syna alebo dcéru viac ako mňa, nie je ma hoden.

Kto neberie svoj kríž a nenasleduje ma, nie je ma hoden. Kto nájde svoj život, stratí ho, a kto stratí svoj život pre mňa, nájde ho.

Kto vás prijíma, mňa prijíma. A kto prijíma mňa, prijíma toho, ktorý ma poslal.

Kto prijme proroka ako proroka, dostane odmenu proroka. Kto prijme spravodlivého ako spravodlivého, dostane odmenu spravodlivého.

A kto by dal piť jednému z týchto maličkých čo len za pohár studenej vody ako učeníkovi, veru, hovorím vám: Nepríde o svoju odmenu.“

Keď Ježiš prestal poučovať svojich dvanástich učeníkov, odišiel odtiaľ učiť a kázať po ich mestách.

Mt 10, 34 – 11, 1

 

hudobníčka Eva Hrešková

Dnešné Ježišovo „poučovanie“ apoštolov nevyznieva práve vábivo. Poriadne im „naloží“ o tom, akým úskaliam sa vystavia, keď ho budú nasledovať, dvíha latku nasledovania ho na novú úroveň, hovorí o meči, o kríži, o cene a nedocenení, a potom čítame, že odtiaľ odišiel učiť a kázať po ich mestách. Ježiš nikoho nezavádza sladkými rečami, neťahá medové motúzy popod nos. Hovorí veľmi priamo, lebo hovorí so svojimi najbližšími.

Pravdivosť, hoci nie vždy príjemná, je pre budovanie blízkosti vo vzťahoch nevyhnutná. Pozor, nejde tu o bezcitné vyratúvanie chýb a nedostatkov. Pravdivosť v láske. Úprimnosť, aj keď veci, o ktorých hovorí, nie sú príjemné. Dodáva však, že neprídu o svoju odmenu. Odmenou je už tu na zemi blízkosť jeho samého. Blízkosť Lásky, ktorá sa dáva. Blízkosť Pastiera, v ktorom dostávame všetko.

 

TIP NA DNES:

Porozmýšľaj dnes nad tým, aký si ty pravdivý vo svojich vzťahoch. Koľko pravdy unesú mosty priateľstiev, vzťahov, ktoré v živote máš? Pozvi dnes Ježiša, aby bol tvojím učiteľom lásky a pravdivosti.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00