#ziveslovo 15.2.2020

#ziveslovo 15.2.2020

V tých dňoch zasa bol pri Ježišovi veľký zástup a nemali čo jesť. Zvolal učeníkov a povedal im: „Ľúto mi je zástupu, lebo už tri dni zotrvávajú pri mne a nemajú čo jesť. Ak ich prepustím domov hladných, poomdlievajú na ceste, veď niektorí z nich prišli zďaleka.“

Jeho učeníci mu odvetili: „Kto ich môže nasýtiť chlebom tu na púšti a ako?“

Opýtal sa ich: „Koľko máte chlebov?“

Oni odpovedali: „Sedem.“

Tu rozkázal zástupu, aby si posadal na zem. Vzal sedem chlebov, vzdával vďaky, lámal a dával svojim učeníkom, aby ich rozdávali; a oni ich rozdali zástupu. Mali aj zopár rybiek. Aj nad nimi dobrorečil a kázal ich rozdať.

I jedli a nasýtili sa. A nazbierali sedem košov zvyšných odrobín. Ľudí tam bolo asi štyritisíc. Potom ich rozpustil. Hneď nastúpil so svojimi učeníkmi na loď a došiel do dalmanutského kraja.

Mk 8, 1-10

 

františkán Felix Mária OFM

Pán sa dáva spoznať skrze chlieb. Je to veľká pokora Boha. Nesľubuje ľudom blahobyt. Robí skromný čin. Dáva človeku to, čím sa nepresýti. Chlieb.

Eucharistia je nám k dispozícii dennodenne. A nielen Eucharistia, ale i jeho slovo v Písme, posila a pokrm. Niečo, čo nás môže naplniť pokojom a radosťou – a dovolím si povedať, i v okamihu ťažkých chvíľ. Veď si len zoberme naše Slovensko. Koľkokrát sme sa dostali do situácie, že sme po tri dni nemali chlieb? Alebo len jeden deň? Alebo že sme vôbec nič nemali do „úst“? A pritom sú na Slovensku takí ľudia.

Ale ty, ktorý toto čítaš, sa máš isto lepšie… a predsa stále hľadáme „väčšie“ istoty ako len mať každý deň na stole chlieb. A naše vzťahy? Investujeme do nich toľko? Je nám ľúto tých, ktorí sú okolo? Je nám ľúto ich duchovnej biedy?

 

TIP NA DNES:

Napíš SMS svojim blízkym. S krátkou myšlienkou (citátom) zo Svätého písma, aby si ich povzbudil.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00