#ziveslovo 16.10.2020

#ziveslovo 16.10.2020

Ježiša obstúpili také zástupy, že skoro jeden po druhom šliapali. On začal hovoriť najprv svojim učeníkom: „Chráňte sa kvasu farizejov, čiže pokrytectva. Veď nič nie je skryté, čo by sa neodhalilo, a nič utajené, čo by sa neprezvedelo. Lebo čo ste povedali vo tme, bude počuť na svetle, a čo ste pošepli v izbách do ucha, bude sa rozhlasovať zo striech.

Vám, svojim priateľom, hovorím: Nebojte sa tých, čo zabíjajú telo, a potom už nemajú čo urobiť! Ukážem vám, koho sa máte báť. Bojte sa toho, ktorý keď zabije, má moc uvrhnúť do pekla! Áno, hovorím vám: Tohto sa bojte!

Nepredáva sa päť vrabcov za dva haliere? A Boh ani na jedného z nich nezabudne. Vy však máte aj všetky vlasy na hlave spočítané.

Nebojte sa, vy ste cennejší ako mnoho vrabcov!“

Lk 12, 1 – 7

kňaz Ondrej Chrvala

Ježiš znova (ako mnohokrát inde) hovorí: „Nebojte sa.“ Nemusíme sa báť toho, že Boh na nás zabudne. Alebo že by sme pre neho neboli cenní. Ľuďom v nesmiernom zástupe hovorí, že majú aj vlasy na hlave spočítané.

Zaujímavé však je, že zároveň chvíľku predtým hovorí, že sa nemáme báť tých, ktorí môžu zabiť telo, a potom už nemajú čo urobiť. Nehovorí nič o tom, že nás od záhuby tela ochráni a že sa nám nič také nestane! Hovorí, že AJ VTEDY je Boh pri nás a nezabudol na nás. Telesné utrpenia tu sú a aj budú. Ježiš nám neprišiel dať bezproblémový život. Prišiel nás však uistiť, že Boh je dobrý aj v utrpení a vždy si môžeme byť istí jeho láskou, ktorá presahuje utrpenie a vedie nás k veciam, v porovnaní s ktorými sa nám utrpenie bude zdať ako malichernosť.

A tak pozemské utrpenie a Božia blízkosť dokážu existovať spolu vedľa seba. Vidíme to na príklade mnohých mučeníkov. Ako často robíme chybu, že dovolíme telesnému utrpeniu, aby nás presvedčilo, že Boh je vlastne ďaleko a nezaujíma sa o nás! Ako je to ďaleko od dnešných slov evanjelia!

 

TIP NA DNES:

Je ľahké dôverovať v Božiu blízkosť, keď je nám dobre. Ak sa mi dnes prihodí niečo nemilé alebo priam ťažké, skúsim práve vtedy vyznať, že verím, že Boh na mňa napriek tomu nezabudol a som pre neho cennejší ako mnoho vrabcov!

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00