#ziveslovo 16.11.2021

#ziveslovo 16.11.2021

Ježiš vošiel do Jericha a prechádzal cezeň. A tu muž, menom Zachej, ktorý bol hlavným mýtnikom a bol bohatý, zatúžil vidieť Ježiša, kto to je, ale nemohol pre zástup, lebo bol malej postavy. Bežal teda napred a vyšiel na planý figovník, aby ho uvidel, lebo práve tade mal ísť.

Keď Ježiš prišiel na to miesto, pozrel sa hore a povedal mu: „Zachej, poď rýchlo dolu, lebo dnes musím zostať v tvojom dome!“ On chytro zišiel a prijal ho s radosťou.

Keď to videli, všetci šomrali: „Vošiel k hriešnemu človekovi!“

Ale Zachej vstal a povedal Pánovi: „Pane, polovicu svojho majetku dám chudobným a ak som niekoho oklamal, vrátim štvornásobne.“

Ježiš mu povedal: „Dnes prišla spása do tohoto domu. Veď aj on je Abrahámovým synom. Lebo Syn človeka prišiel hľadať a zachrániť, čo sa stratilo.“

Lk 19, 1-10

kňaz Ondrej Chrvala

Ak by sme dnes hľadali pomenovanie pre Zacheja, mohli by sme povedať, že to bol oligarcha. A nie hocijaký – Jericho bolo veľké mesto a on v ňom bol hlavným mýtnikom, takže ho môžeme prirovnať k boháčovi v krajskom meste, ktorý v ňom vlastní možno tretinu podnikov. Možno vám dokonca teraz napadlo meno nejakého dnešného podobného oligarchu… Ak áno, chceli by ste zažiť, že sa ten človek v spoločnosti postaví a povie: „Polovicu svojho majetku dám chudobným a ak som niekoho oklamal, vrátim štvornásobne“? To by bolo niečo! Ako sa Ježišovi podarilo takého človeka priviesť k takej radikálnej morálnej zmene?!?

Odpoveď je ešte prekvapujúcejšia. Ježiš neurobil nič svetoborné. Neurobil pred ním zázrak. Nepovedal mu strhujúcu kázeň. Išiel k nemu na obed. To je všetko. Ukázal Zachejovi, že je pre neho dôležitý taký, aký je, a že mu na ňom záleží. A práve toto Zachejovi stačilo na to, aby radikálne zmenil svoj život.

Aj ty, Ježišov nasledovník, môžeš byť zdrojom veľkého obrátenia. Môžeš použiť rovnaké prevratné prostriedky ako tvoj Majster. Napríklad, že dnes pozveš niekoho na kávu.


TIP NA DNES:

Prejavím dnes nejakým spôsobom jednému človeku úctu. Ukážem mu, že je cenný v mojich očiach. Len tak, preto, že aj on je Božím synom / Božou dcérou.

 

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00