#ziveslovo 16.2.2021

#ziveslovo 16.2.2021

V tom čase si učeníci zabudli vziať chleba a na lodi mali so sebou iba jeden chlieb.

A on ich varoval: „Dajte si pozor a chráňte sa kvasu farizejov i kvasu Herodesa!“

Oni si medzi sebou hovorili, že nemajú chleba.

Keď to spozoroval, povedal im: „Prečo rozprávate o tom, že nemáte chlieb? Ešte nechápete a nerozumiete? Máte otupené srdce? Máte oči, a nevidíte? Máte uši, a nepočujete?

A nepamätáte sa už, koľko košov ste naplnili odrobinami, keď som rozlámal päť chlebov piatim tisícom?“

Odpovedali mu: „Dvanásť.“

„A koľko košov ste naplnili odrobinami, keď som tých sedem rozlámal štyrom tisícom?“

Odpovedali mu: „Sedem.“

A povedal im: „Ešte nechápete?“

Mk 8, 14-21

kňaz Ondrej Chrvala

„Ešte nechápete a nerozumiete? Máte otupené srdce? Máte oči, a nevidíte? Máte uši, a nepočujete? A nepamätáte sa už…?“

Neviem, či ešte niekde tak Ježiš „naložil“ učeníkom ako tu. A prečo? On im hovorí o nebeských veciach a oni sa stále vracajú k tým pozemským. Ako ľahko sa my ľudia necháme zastrašiť bezprostrednými okolnosťami tohto sveta a dovolíme im zastrieť nám väčšiu duchovnú realitu, v ktorej nielen vládne, ale aj jednoznačne víťazí Boh! Ako ľahko si „nepamätáme“ – po „n“ Božích víťazstvách príde situácia „n+1“ a my zase začíname pochybovať, či to Boh tentoraz „dá“. Spomínate si na Izraelitov putujúcich po púšti? Koľkokrát ich Boh zachránil… a stále pri nasledujúcej prekážke upadali do zúfalstva, namiesto toho, aby stáli pevne na tom, čo už Boh pre nich spravil.

Nepoznám jediný príbeh v Písme, ktorý by nám predkladal, že zúfalstvo a beznádej je tá správna cesta. Nie, Boh nespôsobí, že sa nám nikdy nič zlé nestane. Ale vždy nás zachráni, aj keď možno inak, ako si to predstavujeme my. Pri útoku Babylončanov v Starom zákone bol Jeruzalem zničený a ľudia odvlečení do zajatia; ale len vďaka tomu sa v zajatí zomkli a povstalo hnutie pevne dôverujúce v Pána, na rozdiel od modlami rozriedeného náboženstva pred babylonským zajatím.

Mám oči, aby som videl a uši, aby som počul väčšiu duchovnú realitu? A pamätám sa, čo pre mňa Boh vykonal? Je čas na tom pevne stáť a dôverovať mu.

 

TIP NA DNES:

Keď sa dnes objaví predo mnou nejaká prekážka, z ktorej si chcem zúfať, pozriem sa na ňu duchovnými očami. A spýtam sa Pána, kde je v tom prítomný. Spomeniem si, čo už pre mňa urobil v minulosti a zverím sa aj dnes do jeho múdrej prozreteľnosti.

 

Pridajte sa k nám a sledujte živé pôstne zamyslenia denne o 21:00: fb.me/e/3tsczHzdg

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00